krishh/Unsplash
Inimesel on peas 100 000–150 000 karva, millest kaotame iga päev 80–100. Kui väljalangevaid juukseid kipub tavalisest rohkem olema, võib tegu olla tõsisema probleemiga.

Juuste hõrenemise taga võivad olla nii tervisemured, pärilikkus kui ka välised faktorid, mis on seotud elu­stiili või ümbritseva kesk­konnaga. Kõige levinumaks põhjuseks peetakse pikka aega kestnud stressi. Sageli on juuste välja­langemise korral tegu ka geneetiliste haiguste, aine­vahetushäirete ja organismi hormonaalsete kõrvalekalletega. Samuti võib süüdi olla peanaha trauma, keemiline kahjustus või nende kahe kombinatsioon.

1. Stressi käigus vallanduvad hormoonid, mis avaldavad negatiivset mõju kogu kehale. Tekib lihaspinge, millest tulenevalt veresooned ahenevad ja vererõhk tõuseb – tagajärjeks on juukse­kasvuks vajalike toitainete vähesus, mistõttu karvad lähevad puhke­faasi. Tavapärasteks stressitekitajateks on pinged tööl või kodus, kuid ka sportimisega tuleks piiri pidada. Kui märkad, et treeningugraafiku tihenedes on hoogustunud ka juuste hõrenemine, võta hoogu maha!

2. Hormonaalsed muutused on mitmete ilumurede taga, nimetagem kas või aknet, kehakaalu tõusu ja juuste väljalangemist. Viimast põhjustab enamasti naissuguhormoonide ehk eelkõige östrogeeni hulga vähenemine ning meeshormoonide ehk androgeenide taseme tõus kehas. Hormonaalsete haiguste põdejatest kannatavad juuksekao all kõige rohkem suhkruhaiged, samuti need, kes kimpus kilp­näärme üle- või alatalitlusega.

3. Ravimid. Juustele mõjuvad halvasti verevedeldajad, podagraravimid ja anti­depressandid. Pärast pika­ajalist beebipillide võtmist asub organism otsima hormonaalset tasakaalu, mille tagajärjel võivad juuksed samuti hõreneda.

Shutterstock

4. Sünnitus. Organismis toimuvate suurte ja kiirete hormonaalsete muutuste tõttu langeb pärast sünnitust rohkem juukseid välja. Rasedusaegne aktiivne juuksekasv vahetub sünnituse järel karvade puhkefaasiga.

5. Toitumine. Terve keha ja vaimu jaoks on kõige olulisem tasakaalustatud toitumine. Üheks levinumaks juuste välja­langemise põhjuseks on raua­puudus, samuti see, kui organismis napib tsinki, biotiini või foolhapet. Ka B12-vitamiini vaegus muudab inimese loiuks ja väsinuks ning põhjustab juuksekadu. Mineraalainete, vitamiinide ja aminohapete vähesus igapäevases toidus pikendab juuksekarvade puhkefaasi. Sestap tasub vältida kiiret kaalulangetamist ja ekstreemseid dieete ning süüa mitmekülgset tervislikku toitu.

6. Vanus. Aastate lisandudes muutuvad juuksed õhemaks ja hapramaks. Menopausiga kaasneb tihti juuste hõrenemine, mis võib halvimal juhul lõppeda isegi alopeetsiaga. Selle ennetamiseks on soovitatav jälgida, et igapäeva­menüü sisaldaks piisavalt valku, rauda, B-rühma vitamiine ja E-vitamiini. Abi on ka toidulisanditest, mis ekstra juuste ja küünte turgutamiseks mõeldud, samuti kollageenikapslitest, mis taastavad naha nooruslikkuse kõrval ka juuste elujõu.

7. Vale hooldus. Paljud juuksehooldustooted – geelid, spreid ja lakid – võivad ummistada poore ning takistada juuste kasvu. Kiharate kao toovad kaasa niihästi hooldustoodetega liialdamine kui ka kõvasti kinnitatud soengud, sest pidev kammimine ja sikutamine (eriti märjana) teevad juuksed hapraks. Juuste pidev värvimine võib samuti halvasti mõjuda, siin mängib rolli nii värvi kvaliteet kui ka peanaha tundlikkus. Kui olukord muutub hulluks, vaheta värvi või pea nõu juuksuriga.

Tasub proovida!

.
Sensai Shidenkai juuste välja­langemist takistav hooldustoode naistele toidab kiharaid, muutes need elastseks ja tugevaks juurtest otsteni. Hoiab ära kõõma tekke, pärsib peanaha sügelemist. Hind 70.99
.

Collistari juuste hõrenemisega võitlev kontsentraat on kerge koostisega, imendub kiirelt ega jäta juukseid rasvaseks. Värskendab peanahka, muutes juuksed pehmeks, elastseks ja kohevaks. Ravikuuri võib teha mitu korda aastas, eriti kasulik kasutada kevadsügisestel üleminekuaegadel, samuti füüsilise või vaimse stressi korral. Hind 51.99

.

Placent Activ Milano juuksekasvu soodustava seerumi ampullid sisaldavad 100% naturaalset platsentaekstrakti, mis sobib kõigile juuksetüüpidele, kuid on eelkõige mõeldud õhukestele ja habrastele kiharatele. Seerumi pidev kasutamine annab juustele elujõudu, tänu loomulikku kasvu stimuleerivale toimele muutub soeng tihedamaks. Hind 12.49

.

Lambertsi suure kontsentratsiooniga B12-vitamiini tabletid (1000 mcg). Hind 13.49