Shuterstock
Küllap meist paljud on lapsepõlves ise juukseid lõiganud – teistel oli nalja palju, endal mitte. Nüüd, kui juuksurid on kinni ja sissetulekud kärssavad, peab lihtsama juukselõikuse tegema kodus peegli ees.

Uued ajad nõuavad uut lähenemist. Juuste lõikamisest nii iseendal kui ka pereliikmetel kujuneb pirakas väljakutse. Läinud nädalavahetusel võttis Eesti Naise peatoimetaja Heidit ette endal pooltuka kasimise ja lõi käärid juustesse, olles enne töötanud läbi materjali internetist. Siin on Heiditi kogemus:
• Käin tavapäraselt küllalt esindusliku juuksuri juures ja tänu tema tublile tööle loodan ilma suurema sekkumiseta järgnevad kuud hakkama saada. Ja ainuüksi juuksur Olja vaatlemisest on olnud kõvasti õppida.
• Olen aru saanud, et ei tasu loota, et ise ja kodus on võimalik teha korralik ja viimistletud soeng. Pigem püüa hoida sarnast stiili ja kuju. Naistel on see tunduvalt lihtsam kui meestel.
• Osta juuksekäärid. Ei tasu arvata, et saab läbi ajada tavaliste majapidamiskääridega. Juuste lõikamiseks on vaja vahedaid ja õhukese teraga riistu. Tradehouse´i veebipoes on neid laialdane valik. Ka proffidele ja kõrgemas hinnaklassis ehk 120 eurot. Leidsin ka käärid algajatele, mis maksavad 22.- .
• Juukseid on parim lõigata suure peegli ees ja hästi valgustatud ruumis. Nagu juuksuris. Mina investeerisin valgustuse- ja suurendusega meigipeeglisse, mis pole küll ülemäära suur, aga loodan, et saan seda kasutada ka kulmujoone hoidmiseks ja muudeks protseduurideks.
• Ära lõika märgi juukseid, sest tõenäoliselt lõikad sa sedaviisi liiga palju. Pese juuksed. Kasutades hõredade piidega harja föönita juuksed sulle meeldivaks soenguks. Kammi tiheda kammiga kauniks ja vaatle, mis sinu tähelepanu vajab. On see väljakasvanud tukk, lõhenenud otsad või tuustiks muutunud salgud?
• Kui tukk vajab hoolt, siis esmalt eralda pikemad juuksed peavõru või patsikummiga. Ära sikuta tukka lõikamiseks laubast eemale, nii lõikad liiga lühikeseks. Võta tukk kammile või näppude vahele. Ära lõika ühest äärest teise, vaid ninajuurelt ühele ja siis teisele poole. Lõigata ei tohiks sirgelt nagu paberit, vaid väikeste diagonaalsete täksidena.

Shuterstock

• Pooltukk ei vaja sagedast sekkumist. Kui sulle aga tundub, et nüüd on aeg käes, siis püüa tabada joont, mille juuksur on sisse seadnud. Ära lõika otse, vaid liigu väikeste sammudega juuste otsi mööda.
• Lühikese soengu lõikamiseks on vaja kõrvalist abi. Võid püüda pihta saada juuksuri poolt ette antud joontele. Kui sa aga oled mõelnud, et võiksid poisipea välja kasvatada, siis on praegu selleks parim aeg.
• Poolpikad ja pikad juuksed. Pikad juuksed võid siduda pealale hobusesabaks ja lõhenenud otsad ära lõigata. Kindlasti mitte sirge lõikega, vaid ikka otsest pisikeste sammudega juustesse lõigates kella 7 suunas. Poolpikki juukseid trimmi väikeste salkudena ja mitte kunagi sirge lõikega, muidu võib tulemus nihu minna.
• Ehk on kellelegi abiks? Internetist on leitav selline eesti keelne abimaterjal juuste lõikamiseks.
• Praegusel olukorral on ka vaieldamatult hea pool olemas – sul on rohkem aega kui tavaliselt. Tee regulaarselt juuksemaske. Kui näonahk ei talu liiga intensiivset hooldus ja maskitamist üle päeva, siis juuksed on lisahoolduse ja niisutuse eest tänulikud.
Hele-Mai Alamaa

Eva Luigas annab isiklikust kogemusest nõu:

1. Tuka lõikamiseks peavad olema spetsiaalsed väga teravad käärid. Ei ole nii, et lõikad samade kääridega traati, paberit, supirohelist jms. Kääre tuleb ülejäänud pereliikmete eest kuskil salakohas peita. Et nad ei saaks nendega traati lõigata.
2. Hea, kui on erilised juuksurikäärid. Tavalistel kääridel on üks lõiketera laiem ja selle ots tömbim ning teine kitsam ja ots teravam. Kui oled sunnitud kasutama tavakääre, siis võta käärid teistpidi kätte, et otsast teravam lõiketera jääks näo poole.
3. Ülioluline on õige kehaasend. Mul on see selline, et seisan peegli ees, raskus toetub paremale jalale ja vasak käsi on puusas. See on kõige kindlam asend.
4. Juuksed võiksid olla vastselt pestud ja veel pisut niisked, mitte märjad.
5. Kammi tukk tiheda kammiga sirgeks
6. Tõstad käärid õigele lõikekõrgusele, hoiad hinge kinni (siis käsi ei värise) ja lõikad rahulikus tempos sirgelt tuka lühemaks. Lõika nii, et kääride näopoolne lõiketera libiseb õrnalt mööda laupa. See ka takistab käe värisemist ja lõige tuleb sirgem.
7. Kammid tuka uuesti läbi ja vajadusel lõikad eiteakust välja ilmunud pikad karvad ettevaatlikult maha. See on kõige riskantsem hetk, võid kõik parandamise asemel vussi keerata.
8. Lõikamine õnnestub paremini, kui saad korraga maha lõigata vähemalt 1 cm. Mida vähem pead lõikama, seda jubedam on lõpptulemus.
NB! Esimest korda lõikad niikuinii viltu. Sellest pole lugu, viltune tukk on ok, see tuleb efektselt välja kanda