Unsplash / Anastasia Dulgier
Siiani on uuritud kosmeetika- ja juuksehooldustoodete mõju vaatenurgast, kas need ärritavad nahka pärast pealekandmist. Nüüd on hakatud välja selgitama toodete pikemaajalist mõju ning leitud koostisaineid, mis on kahjulikud kauasemal kasutamisel.

“See, mida iga päev oma nahale kanname, imendub läbi kõikide rakkude,” on veendunud Turu ülikooli füsioloogiaprofessor Jorma Toppari. “Peanaha ja juuste puhul samuti – kõik koostisained, mida sisaldavad šampoonid, palsamid, lakid ja värvid, imenduvad sügavuti. Kui rakkudesse on tunginud kahjulikud ained, tekivadki nahaprobleemid: atoopia, ekseemid, kuperoosa, psoriaas ja juuste väljalangemine.”

Ilutoodetes tasuks vältida järgmisi koostisosi:

  • Alumiiniumiühendid (aluminium chloride, aluminium chlorohydrate, aluminium zirconium) kogunevad kehasse, võivad takistada raua imendumist ja soodustada pahaloomulisi kasvajaid.
  • Sulfaadid (SLS – sodium lauryl sulfate, SLES – sodium laureth sulfate, ALS – ammonium lauryl sulfate) ehk puhastavad ained, mida lisatakse vahu tekitamiseks šampoonidele, peanaha hooldustoodetele, dušigeelidele jms. Sulfaate sisaldavad šampoonid annavad näiliselt puhta efekti, kuid jätavad naha ilma kaitsva bakteriaalse mikrofloorata, põhjustades peanahaprobleeme ja juuste väljalangemist. Sulfaate peetakse ka viljakust kahjustavateks.
  • Sünteetilised lõhnaained (perfume, parfum, fragrance, fragrance oils) sisaldavad tihti ftalaate, sünteetilisi kemikaale, mis on enim allergiaid tekitavad ning kesknärvisüsteemi mõjutavad koostisosad ilutoodetes.
  • Mineraalõlid (mineral oil, petrolatum, paraffinum liquidum, paraffin oil, paraffin wax, vaselin, ozokerite, cera microcristallina, hydrogenated polyisobutene, cyclomethicone) jätavad nahale kileja kihi, mis ummistab poorid, takistab hapniku ligipääsu ja häirib naha loomulikku võimet toksiine eemaldada, misläbi tugevnevad vananemisilmingud.
  • Kahjulikud abiained (siloksaanid – suur grupp silikoone, nagu dimethicone, cyclotetrasiloxane (D4), cyclopentasiloxane (D5), PEG-ühendid). Silikooni kasutatakse juuksehooldustoodetes kammitavuse parandamiseks, kuna see silendab juukseid ja eraldab need üksteisest, kuid peanahale sattudes ladestub nahale ja ummistab juuksepoore, takistades hapniku jõudmist juuksejuurteni. Sama mõjuga on PEG-ühendid, mis kiirendavad naha vananemist, ärritavad, vähendavad naha kaitsevõimet bakterite ja mikroobide suhtes, tungivad kudedesse.
  • Säilitusained (ethylparaben, methylparaben, propylparaben, butylparaben) häirivad hormonaalset tasakaalu, võivad tekitada allergiat ja nahalöövet, endokriinsüsteemi häireid, nahapõletikku ja rinnavähi riski.