Pixabay
Kaunis piimalill ehk tuntuma nimega jõulutäht on taim, mis kodule kohe jõuluilme annab. Aga mida valida siis, kui iga-aastasest jõulutähest väike tüdimus on tekkinud?

1. Kuuking, Phalaenopsis
Orhideed on siinmail küll aastaringselt müügil ja võivad seetõttu jõulukaunistusena esmalt kahe silma vahele jääda. Ometigi sobivad nende omapärased õied, mustjasrohelised nahkjad lehed ja õievarred jõuluteemaga suurepäraselt kokku.

Vali jõulutaimeks efektsete suuremate valgete õitega taim. Pea meeles, et orhideede, sh kuukingade hind sõltub õievarte arvust. Mida aristokraatsema kasvu ja rohkemate ning harunenud õievartega taim, seda kallim. Üks suur ja kuninglik kuuking suudab terve toa üksi särama panna. Eriti, kui raatsid talle ka efektse ümbrispoti soetada.

Kes aga taimemaailmas minimoodi armastab, võib kodukaunistuseks valida päkapikukasvu kuukingi. Tõsi, ühe-kahe tillukese potiga suuremat efekti ei saavuta, kuid neid võib vabalt olemasolevate pisitaimedega kombineerida ning erinevatesse jõuluseadetesse sättida. Tuleb ainult meeles pidada, et jõuluseadesse pistetud õitsvad taimed vajavad u kord nädalas orhideedele sobiva väetisveega kastmist.

2. Jõulukaktus ehk lülikaktus, Schlumbergera
Jõulukaktus on tuntud vana aja jõulutaim, mis viimasel ajal taas moodi on tulnud. Õige ka, sest täies õies jõulukaktus on tõeline kodu ehe.

Poest tasuks valida võimalikult suur taim, millel on palju õienuppe. Mida vähem nuppe on avanenud, seda kauem taim õitseb. Kodus tuleks jõulukaktusele valida põhja-või idapoolne aknalaud. Jõulukaktusele meelepärane temperatuur jääb 15-20 soojakraadi vahele. Kastmisel peab temaga ettevaatlik olema ja kasta tasub siis, kui muld eelmisest katmiskorrast juba kuivaks kipub jääma. Jõulukaktus on õige hoolduse korral pikaealine taim.

3. Alpikann, Cyclamen persicum
Alpikannidki on jälle moes ning endale sobiva valimine on tõeline kunsttükk. Alpikanne on pea igas värvitoonis valgest leekivpunaseni ja heleroosast tumepurpurseni. Kroonlehed võivad olla nii siledad kui narmas või lainelised, meenutades narmas- või papagoitulbi õisi. Erilised võivad olla ka lehed, mustrikombinatsioone näib olevat kümneid.

Alpikanni valimisel tuleb lisaks kaunitele õitele vaadata ka juurmugulat. See peab nimelt ulatuma pisut potimullast kõrgemale. Kui mugul on mullaga kaetud, võib see mädanema minna ja taim hukkub. Korralikul taimel on värske välimus, tal pole närbuma kippuvaid ega lontis lehti ja õisi ning pisikesi õiepungi on lehtede vahelt päris palju tulemas. Siis õitseb taim kodus ka pikemalt. Alpikanni kastes tuleks kastmisvesi valada poti alla alustaldrikule ja mulda imbumata vesi sealt mõne aja pärast eemaldada.

4. Asalea, Rhododendron
Jahedat , 13-18 soojakraadiga kasvukeskkonda ja pisut happelisemat mulda armastav asalea on oma sügavroheliste nahkjate lehtede ja valge või roosa õievahuga tõeline jõuluaja pilgupüüdja. Nagu teiste õitsvate hooajalillede puhul tuleb ka asaleade ostmisel vaadata, et avanemata õiepungi oleks taimel ostuhetkel rohkem kui avanenud õisi.

Asalea soovib tihedamat kastmist ja õitseajal tuleb teda vähemalt kord kuus spetsiaalväetisega väetada. Seega tasuks koos taimega ka kohe sobiv väetis hankida.

5. Blossfeldi kalanhoe, Kalanchoe blossfeldiana
Õitsva blossfeldi kalanhoe võiks koju viia ka veidi hajameelsem taimesõber. Kalanhoed ei ole nii pirtsakad kui teised hooajataimed ja virguvad tavaliselt elule ka peale mõningast hooletusse jätmist või kastmisega liialdamist. Sel juhul, tõsi küll, võivad õied taimel närbuda aga ta kosub kiirelt, eriti kui teda veidi tagasi lõigata ja hakata tema eest lõpuks korralikult hoolitsema.

Kasta tuleks kalanhoed siis, kui muld eelmisest kastmiskorrast juba tahenenud on ning õitsemisperioodil vajab ta kord kuus õitsvate toalillede väetist.

6. Hüatsint, Hyatcinth
Hüatsindid on külmaperioodi vajavad sibullilled ning selleks, et neid jõulu ajal õitsema saada, on sibulatel kunstlikult külmaperiood juba läbitud. Õige pikkusega külmaperiood on vajalik selleks, et sibulas moodustuks õiepung. Poest ostes on hüatsintidel tavaliselt sibulast juba väike leherosett ja kinniste õiepungadega õievars nii palju näha, et saab aimu, mis värvi hüatsindiga on tegu. Hüatsinte tasub kodu kaunistama osta vaid siis, kui kodus on neile võimalik jahedamat, 16-18 kraadist kasvukohta pakkuda. Temperatuur, milles meeldib inimestele diivanil lesida, on hüatsintidele liiga soe. Soojas käituvad nad aga nagu filmis - venivad silmnähtava kiirusega välja ja vajuvad lonti.

Hüatsindid õitsemise ajal mingit väetamist ei vaja, kõik õitsemiseks vajalik on neil sibula sees olemas. Kastmist aga küll, et sibul läbi ei kuivaks.

7. Ratsuritäht, Hippeastrum
Graatsiline , kõrgete õisikuvarte ja kellukjate õitega ratsuritäht on tõeline taimemaailma kuninganna. Ratsuritähtki on sibullill, kuid tema sibul on kordades hüatsindisibulast suurem. Suurest ja elujõulisest sibulast võib välja kasvada kuni neli õisikuvart, noorematest ja väiksematest 1-2 õisikuvart. Ratsuritähe sibul on istutatud üsna väikesesse potti, tavaliselt savipotti, sest see on raskem ja nii ei kuku pott pikali, kui õisikuvars pikaks kasvab. Sibula ja potiääre vahele jääb tavaliselt vaid sõrmejagu ruumi, liiga suurde potti istutatud ratsuritähed ei kipu õitsema minema. Oluline on, et sibul oleks poolest saadik mullast väljas.

Poest tasuks valida taimed, millel on näha vähemalt 2 õisikuvart ja mõlemad võiksid olla veel pungas. Nii on neid lihtsam koju transportida.

Ratsuritähele meeldib soe ja valge kasvukoht ning teda tuleks kasta nii, et muld kastmiskordade vahel läbi ei kuivaks. Kastmisel peab aga jälgima, et vesi ei satuks sibulale ega jääks alustaldrikule pikemaks ajaks seisma.

Pea meeles! Kõik ostetud taimed tuleb enne poest väljumist mitme kihi pakkepaberi sisse pakkida. Seda ka siis, kui poeuksest sooja autoni on vaid mõni samm! Ükski taim ei armasta järske temperatuurimuutusi, tuult ja tuuletõmbust ega miinuskraade. Taimed reageerivad ebameeldivatele oludele õite ja lehtede langetamisega. Räsitud taim aga mingit silmailu ei paku. Halvemal juhul võib valede transporditingimuste pärast vastsoetatud taimest täitsa ilma jääda, ta hukkub.