Idee, teostus, fotod: Siire Vanaselja
Elupuu on iidse kestvuse, surematuse ja järjepidevuse sümbol. Ühendades maa ja taeva, toob ta selgust ja küllust ning kaitseb. Miks mitte endalegi üks isiklik, oma elu puu punuda ja ehteks vormistada.

Euroopas juba kiviajast saadik tuntud elupuu motiiv (inglise keeles tree of life) põimitakse traditsiooniliselt maailmakõiksust esindava ümmarguse võru sisse. Reeglid on lihtsad – allääre külge kinnituvad traadid on juured, mis võru keskel keerutatakse kokku tüveks. Seejärel jaotatakse tüvi oksteks, mille tipud kinnitatakse eraldi võru külge.

Kui palju juuri ja kui tugevad need teha, kas jätta oksad raagu või punuda neisse helmeid, kristalle ja poolvääriskive – see on igaühe enda otsustada. Samuti see, kas vormistada elupuu prossiks, ripatsiks või kõrvarõngasteks.
Idee, teostus, fotod: Siire Vanaselja
.

Vaja läheb:

• ümmargust rõngast või rõngaid – ripatsiks ja prossiks 5–6 cm läbimõõduga, kõrvarõngasteks väiksemaid (ehtetarvikute kauplustes on saadaval spetsiaalsed võrud, kuid sobivad ka kardinarõngad, võtmerõngad, jämedamast traadist keeratud rõngad),

• peenikest traati,

• helmeid, kristalle, auguga poolvääriskive,

• terava otsaga tange ja lõiketange,

• ehteks vormistamiseks ketti või nahkpaela, kõrvarõngakonkse või prossitagust,

• helkurprossi tegemiseks ümarat prossialust (või puust, papist või plastist lõigatud ketast ja prossinõela) ja tükk laiemat helkurpaela.

.

Töö käik

1. Lõika traadist umbes 50 cm pikkused jupid, pane 2–3 kaupa kimpu ja keeruta kimbu keskosa ümber võru. Lisa nii palju kimpe, kui soovid. (1)

2. Keeruta kõrvuti olevad traadijupid omavahel juurteks kokku. (2)

3. Keeruta kõik juured võru keskosas tüveks kokku ja jaga traadid seejärel uuesti kimpudena laiali. (3)

4. Aja võratraatide otsa helmeid, kinnita traadiotsad ümber võru ja peida kõik teravad traadiotsad helmeste sisse. (4)

5. Kinnita valmis motiivi ülemise ääre külge kett, pael või kõrvarõngakonksud.

6. Helkuriga prossi jaoks kata spetsiaalne prossialus või tugevast materjalist lõigatud ketas helkurmaterjaliga ja kinnita elupuu motiiv selle peale. Kinnita prossi taha prossinõel.

.


Õpetus ilmus 2017. aastal Eesti Naises.