Soomlastel on ajast-aega olnud Saaremaaga eriline side. Vanemale põlvkonnale on Georg Ots "Saaremaa valsiga" selle saare nii omaseks laulnud. On ka neid, kes on Saaremaale suisa elama kolinud, nagu Sari ja Jukka Ruohonen.
"Vanasti oli Eestus kõik nii odav, paljud soomlased ostsid siia suvituskoha - aga nüüd imestavad, kuidas siinne söök on isegi kallim, kui Soomes...," räägib end Saaremaa põliselanikuks pidav Jukka ajakirjas Eesti Naine avaldatud artiklis. Tema kaasa Sari tõdeb, et Soome sõbrannadega pole tal enam ühiseid juttegi: "Algul käisid nad siin tihti, kuid iga aastaga on vägem haakumist. Aga Tütar Riikka elab nüüd ka Eestis, tal on saarlasest mees ja poeg. Käime tihti läbi."
Ruohonenide sõürusring on nüüdseks kujunenenud peamiselt kohalikest. "Soomlasi on muidugi päris palju siinkandis, tegutseb isegi Soome selts - ja linnas soomalsi kohates ajame ikka juttu. Aga ega kõikjale ei jõua. Ja milleks see selts? Kui elaksid Ameerikas, siis ehk veel - et rääkida oma keeles. Aga siin pole nagu põhjust," tunnistab Jukka.