Arvuti Foto: Ester Vaitmaa
Küllap on mõnigi lugeja kirjutanud anonüümseid internetikommentaare, mis on igati lubatud tegevus. Kes aga teist inimest solvata tahab, peab arvestsma, et internetis jääb kõigest järele jälg. Diana Poudel kirjutab raamatus „Turvaline internet. Digimaailma teejuht“, et internetis jääb igasugusest tegevusest järele jälg ja muretult saab internetis kedagi solvata ainult seni, kuni keegi solvajat otsima ei hakka.

Autor kirjutab: „Anonüümsus internetis on umbes samasugune teema nagu jõuluvana. Palju inimesi usuvad siiralt, et see eksisteerib, kuid karm reaalsus on veidi teistsugune. Muidugi ei viitsi keegi iga õelutseva kommentaari või mõne väikese süütu häki pärast kohtusse pöörduda, kuid see võimalus on olemas. Näiteks koges seda isiklikult Martin Kattai, kes sotsiaalmeedias korduvalt ähvardas tolleaegset peaministrit Taavi Rõivast tappa. Kohus mõistis talle reaalse kolme kuu pikkuse vangistuse .
Tehniliselt käib see nii. Kui sõlmid internetipakkujaga lepingu, saad sellega automaatselt kaasa ka IP (Internet Protocol) aadressi. See on sinu arvuti või nutiseadme aadress. Selle teadasaamiseks guugelda „what is my ip address“ ja saad teada oma nn virtuaalse aadressi. See aadress käib sinuga mööda internetti kaasas ja alati kui kuhugi sisse logid või midagi internetis teed, jätab server koos sinu kasutajanimega ka IP aadressi meelde. Kui kohus väljastab määruse, mis kohustab sinu teenusepakkujat (Teliat, Elisat vmt) väljastama infot sinu IP aadressi kohta, siis ongi kogu anonüümsus läinud.

2011. aastal avaldas Äripäev loo „Salavideo arstide ajupesust“, mis kogus sadu solvavaid kommentaare. Äripäev otsustas ignoreerimise asemel reageerida ning pöördus kohtu poole, et selgitada välja kõige räigemate kommentaaride autorid. Selgus, et need kommentaarid olid postitatud haiglates asuvatest arvutitest. Hoolimata tehnilistest väljakutsetest õnnestus paari postitanud arsti isikud tuvastada, keda siis ajakirjanik koos mikrofoni, kaameramehe ja kommentaaride väljaprindiga külastas ja neid tekste kõva häälega kaamera ees lugeda palus.“