Heidy Tamme Foto: Ilmar Saabas
Saadete „Su nägu kõlab tuttavalt“ ja „Eesti otsib superstaari“ lauluõpetaja Maiken (Kadri Koppel) on olnud süüdistuste all, et tema kasutatav Cathrine Sadolini hääleseade metoodika CVT ehk complete vocal technique võib rikkuda lauljate hääle.

Tegemist on lauluõpetuse spetsiifilise probleemiga nagu laulja hingamine, mis eeldab aastaid õppimist ja on eelkõige laulupedagoogide töömaa. Aga nüüd on arvamusi ja eksperte palju.
Laulja ja laulupedagoog Heidy Tamme kinnitab, et iga õpetamismetoodi juures võivad olla nipid, mis igaühele ei sobi. Ehk küsimus pole meetodis, vaid iga laulja iseärasuste äratundmises. Pedagoogid ja lauljad ju teavad, et ei ole meetodit, mis nõiaväel lühikese ajaga nii heaks lauljaks teeb, et on vaja ainult suu avada ja suu asend määrabki hääle. Ja kui see CVT on maailma kõige tervislikum hingamine, siis naljaga pooleks öeldes on ainult arstidel ligipääs inimese terviseandmetele ja võimalus omavahel arutada, missugune laulmismeetod kellegi tervisele hea on ja missugune mitte. Lauluõpetajad ütlevad, et hääl ei lähe kinni, vaid hingamine läheb kinni või seda ei ole. Laulmine ongi õige hingamine ja aastatepikkune kool.
Estonia teatri endise solisti ja pedagoogi Urve Tautsi õpilane Pirjo Levandi on õppinud vokaali Itaalias, aga laulnud ka bigbändis. Ta teab, et näiteks rahvalikke laule ei laulda ooperliku vibratoga ja et stiilid ja žanrid on erinevad, aga vokaali alused on ikka samad - tehnika algab ikka õigest hingamisest. Kusjuures igal õpetajal võib olla erinev lähenemisviis ja metoodika.
Kas ka vale tehnikat kasutades saab laulja tuksi keerata? „Enne kui lõõritama hakata, tuleks iseennast tundma õppida,“ tõdes Heidy Tamme Õhtulehes. Metoodikaid on ju palju, aga igaüks peab endale selgeks tegema ka enda anatoomia. Seda kõike õpitakse aastaid. „Esmapilgul tundub kõik lihtne ja pole nagu midagi avastada - mina laulan ja teised kuulavad või siis ei kuula ja siis sa enam ei laula. Aga hiljem aastate jooksul juba näed, et kui jääb puudu järjekindlusest, siis lahenduseni ei jõua ja siis oled lühimaajooksja. Kui lõputult teed ja teed, siis mingist ajast jõuad ka pikka maad joosta. Laulja ei saa kunagi valmis, vaid õpib kogu elu. Noorena laulab hääl, vanana laulab kool.“
Heidy Tamme oli Helsingi Helsingi popi- ja džässikonservatooriumi õppejõud 30 aastat. „See on lihtne ainult siis, kui oled kogu südamega ühe töö küljes. Muidu tekib stagnatsioon. Ka lauljana tulin ise nurgast välja ja hakkasin oma ampluaad ja diapasooni otsima.“
Kuulsal vokaalpedagoogil Linda Saulil oli juba 1945. aastast saadik seinal pilt kõri ehitusest, mille järgi ta igale õpilasele eraldi aastaplaani ette valmistas ja repertuaari valis. Polnud juhus, et tema käe alt tulid Mare Jõgeva, Helvi Raamat ja Margarita Voites.
Maiken ise saatis sotsiaalmeedia kaudu kirja, milles selgitab, et teda pole ära kuulatud, ja tänab kalleid ja lähedasi inimesi toetuse eest. „Iga tunnustav ja toetav sõna on olnud mu jaoks väga oluline ja leidnud koha minu südames. Ma ei unusta seda iial."
Ühtlasi kirjutas Maiken: „Mul on hea meel, et lauluõpetajad ja veel erinevad kümned liidud on otsustanud hääletraumadest ajendatuna kokku tulla. Teema on kahtlemata oluline ka minu jaoks, sest tegelen igapäevaselt hääleprobleemide lahendamisega. Siiani olen säärastel seminaridel ja harivatel loengutel saanud käia ainult välismaal. Paraku pole mina seekord sellele üritusele kutset saanud."