Foto: Ilmar Saabas
Niitmine on üks peamisi muruhooldusvõtteid. Õigesti niites saab kujundada muru väljanägemist, suurendada tihedust, hoida eemal umbrohu ja haigused. Kui sageli peaks muru niitma?

Seda, kui ruttu muru kasvab, mõjutavad niiskustingimused, õhutemperatuur, taimiku liigiline koosseis, toitainete kättesaadavus mullast ja väetamine.

Keskmiselt tuleb muru niita üks kord nädalas.

Soovitatav on järgida reeglit: niites ei tohi eemaldada rohkem kui 1/3 rohulible pikkusest. See tähendab, et 5 cm kõrgusena hoitavat muru on õige aeg niita siis, kui see on 7–8 cm kõrgune.

Alati võib kärpida korraga ka vähem kui 2–3 cm. Mida väiksema osa me ühel niitmiskorral taimest eemaldame, seda paremini ta seda talub.

Kui muru on mingil põhjusel kasvanud pikemaks, tuleks seda niita järk-järgult kahe-kolmepäevase vahega, kuni käes on soovitud kõrgus.

Kui kärpida taimi korraga rohkem kui pool kõrgusest, põhjustab see stressi, kasv aeglustub mõneks ajaks, taimik hõreneb ja muutub kollaseks. Kulub päris palju aega, enne kui muru uuesti ilusaks muutub.

Muru ei tohiks niita nüri teraga. Terav tera lõikab rohulible ära sirgelt nagu noaga, nüri tera aga rebib ja jätab serva sakiliseks. Räsitud serva aurumispind on märksa suurem, lible kuivab otsast ära ja muutub heledaks. Muru valge pealispind viitab nürile niidukile.

Kui niitja tunneb, et masin ei võta, siis tavaliselt paneb ta gaasi põhja ja uhab edasi. Kuid nürid terad seejuures ei lõika, vaid peksavad ettejääva rohu pudruks.

Teritamine pole sugugi keeruline. Tera kättesaamiseks tuleb vaid üks polt lahti keerata ning tera kõige tavalisema käiaga üle käia. Lõiketera võib viia ka teritustöökotta.

Kui kõrgelt ja miks peaks muru niitma, saab lugeda siit:

https://kodus.ee/artikkel/niitmine-kui-korgelt-ja-kui-sageli-niita