Pexels.com
Taimedes kolesterooli ei ole, aga väidetakse, et presskannukohvis seda siiski leidub. Kust see sinna tuleb? Toitumisteadlane Mai Maser selgitas seda Kodus.ee lehel.

Kohvi teame ja tunneme meeldiva aroomiga ergutava joogina tänu selles sisalduvale kofeiinile. Kuid peale selle leidub seal väga väikestes kogustes palju mitmesuguseid muid ühendeid: vitamiine, mikroelemente, mineraalaineid, happeid, alkaloide ja antioksüdante. Sellepärast ongi kohv mitmetahulise toimega. Naturaalne must kohv ise on suhteliselt kalorivaene jook, kuigi oad annavad päris palju energiat. Kohviube me aga niisama ei söö ja joogi valmistamiseks kulub neid üsna vähe.
Teil on õigus: mustas kohvis tõepoolest kolesterooli ei ole, küll aga on seda koore või piimaga maitsestatud joogis. Just need lisatavad valgendajad võivad anda kolesterooli, mida keha mingis koguses ju ka vajab.
Ent peale selle leidub naturaalses kohvijoogis õlitaolisi ühendeid – kafestooli ja kafeooli –, mis organismi jõudnuna soodustavad maksas kolesterooli valmistamist. Kui kohvi valmistamiseks kasutame aparaati ja paberfiltrit, püüab see enamiku nendest ühenditest kinni, presskannuga tehtud joogi sisse aga jäävad need alles.
Seda tuleb arvestada nendel, kelle kolesteroolisisaldus on suur. Aga ilmne on ka see, et mõni tass presskannukohvi päevas üksinda ülemäärases kolesteroolisisalduses süüdi ei ole.
Kohvilembeste julgustamiseks tasub rõhutada, et see jook sisaldab ka antioksüdante. Ehkki nende sisaldus ühe tassi kohta pole märkimisväärne, saame kolme-nelja tassiga kokku juba päris arvestatava hulga organismi kaitsvaid ühendeid.

Mida süüs ja juua, kui liigne koleterool on probleem, saab lugeda siit:

https://kodus.ee/artikkel/kuidas-ja-miks-tostab-kohv-kolesteroolita