Pexels.com
Piir normaalse ja liigse higistamise vahel on küllalt ebamäärane. Higinäärmete hulk ja nende suurus on inimestel erinev. Higistamist peetakse liighigistamiseks, kui see hakkab sotsiaalselt, füüsiliselt ja psüühiliselt häirima.

Kui liighigistamine on tekkinud hiljuti, tasub koos arstiga otsida selle põhjust. Kui õnnestub häire või haigus kõrvaldada, kaob ka liighigistamine.
* Kindlasti joo palju, sest muidu tekib organismis vedelikupuudus, mis suurendab koormust südamele ning vähendab kehalist ja vaimset töövõimet. Et higistamisega väheneb organismis mineraalainete hulk, joo kindlasti eriti naatriumi ja kaaliumi sisaldavaid jooke (mineraalveed).
* Ülekaalulisuse puhul aitab kilode kaotamine – liigne rasvakiht takistab keha normaalset soojusvahetust.
* Kui märkad, et liigselt higistama panevad vürtsikad toidud ja kofeiini sisaldavad joogid (kohv, kokakoola), tasub nendega piiri pidada.
* Liighigistajana käi sagedasti duši all või vannis ning kasuta vähe nahka ärritavaid pesemisvahendeid.
* Võta vaheldumisi jahedat ja sooja dušši või vanni (ka jalgadele).
* Hästi mõjuvad kümblused jahedas vees (meres, järves), sest see rahustab higinäärmeid.
* Pärast pesemist kuivata end hoolega, näiteks varbavahed, kaenlaalused ja muud kergesti higistavad kohad, sest halba lõhna tekitavad bakterid paljunevad just niiskuses.
* Liighigistajale sobivad kõige paremini riided, mis lasevad hästi õhku läbi (näiteks puuvillased ja linased) ning soodustavad keha normaalset jahtumist. Ka pole mõistlik end liiga soojalt riidesse panna.
* Jalgade liighigistamise puhul kanna looduslikust materjalist sokke-sukki ning jalatseid, mis lasevad õhku läbi. Kui võimalik, pese jalgu mitu korda päevas, kuivata hoolikalt ja pane taas jalga puhtad sokid-sukad.
* Higistamist pidurdavad antiperspirandid, kuid tundliku nahaga inimestel võivad need tekitada nahaärritust ja põletikku. Eelista lõhnavabu antiperspirante ning kanna neid ainult pestud, kuivale nahale.
* Higilõhna peletavad deodorandid: nendes sisalduv alkohol hävitab higi lagundavaid baktereid, mis tekitavad halva lõhna. Lisaks on deodorantides lõhnaaineid, mis varjutavad higihaisu. Ka deodoranti võib panna ainult pestud, kuivale nahale.
* Liighigistamist leevendavad süstid ja muud meditsiinilised protseduurid, mille suhtes pea nõu arstiga.

Allikas: Kodutohtri raamat "Sinu imeline nahk".

Millele viitab vähene higistamine ja mis võib olla liighigistamise põhjuseks, seda saab lugeda siit:

https://kodus.ee/artikkel/mida-teha-liighigistamise-puhul-vahene-higistamine-viitab-aga-haigusele