Pexels.com
Kui sama kehakaaluga naine ja mees joovad ära samas koguses alkoholi, siis naise vere alkoholitase on kuni kolmandiku võrra kõrgem kui mehel. Loomulikult kulub naise organismil sel juhul ka kolmandiku võrra kauem aega, et seda alkoholi kogust verest eemaldada.

Naise keha reageerib alkoholile võrreldes meestega kohati väga erinevalt ning neid erinevusi tuleb teada.

 • Naised on harilikult väiksemad kui mehed ja seepärast on naiste organismi alkoholitaluvus meestega võrreldes väiksem.
 • Võrreldes mehe kehaga sisaldab naise keha umbes 10% rohkem rasva ja vähem vedelikku, seepärast on joodud alkoholi kontsentratsioon naise organismis suurem.
 • Naise maks toodab organismis alkoholi lõhustuvat ensüümi dehüdrogenaasi vähem kui mehe maks. See tähendab, et naised mitte ainult ei jää kiiremini purju, vaid on ka kauem alkoholi mõju all.

Terve noorema meesterahva maks peaks ühe alkoholiühiku suutma organismist eemaldada umbes ühe tunniga. Noore terve naise maksal võtab see üldiselt kauem aega.

Seepärast ongi naiste madala terviseriskiga alkoholikogused väiksemad kui meestel.


Hea teada

 • Naistel on maks väiksem ja toodab vähem alkoholi lõhustavat ensüümi kui meestel. Seepärast taastub naiste maks alkoholikahjustustest aeglasemalt.
 • Alkohol suurendab rinnavähi riski. Naistel, kes joovad üle kolme klaasi veini päevas, suureneb oluliselt rinnavähi oht.
 • Naistel esineb alkoholiprobleemist tulenevaid psüühikahäireid sagedamini kui meestel. Nende häirete hulka kuuluvad näiteks meeleolu-, ärevus- ja söömishäired.
 • Kaks-kolm päeva enne menstruatsiooni algust ning ovulatsiooniperioodil on alkoholi mõju kiiremini tunda.
 • Rasestumisvastased hormoontabletid lükkavad edasi nii alkoholi verre imendumist kui ka selle vereringest eemaldamist.
 • Naistel, kes joovad rohkem kui klaasi veini päevas, on palju väiksemad võimalused rasestuda.
 • Alkohol sisaldab palju kaloreid! 1 gramm puhast alkoholi sisaldab 7 kcal, mida on rohkem kui paljudes toiduainetes. Suur klaas veini sisaldab ligi 200 kcal, lisaks veel joogi suhkrusisaldusest tulenev energiahulk.
 • Alkohol suurendab söögiisu ja vähendab enesekontrolli: nii on lihtne süüa korraga liiga palju.

Napsunaiste seksuaalprobleemid

Alkohol suurendab riski nakatuda suguhaigustesse või seista hiljem silmitsi soovimatu rasedusega, sest purjuspäi on inimesed hooletumad.Millised seksimured joomisega kaasnevad?

 • Naised, kes tarvitavad rasestumisvastaseid tablette, võivad purjuspäi selle võtmise unustada või tableti joodud alkoholi tõttu välja oksendada.
 • Alkohol suurendab küll iha, kuid vähendab kehalist erutuvust nii mehel kui ka naisel.
 • Naistel võib pikaajaline liigne alkoholi tarvitamine lõppeda oluliselt vähenenud viljakusega ja menstruaaltsükli häiretega.

Kuidas häda ära hoida?

Naised ei tohiks juua üle 2 alkoholiühiku päevas. Igasse nädalasse peaks jääma vähemalt 3 täielikult alkoholivaba päeva.Kui naine peab dieeti või tal esineb mõni söömishäire – anoreksia või buliimia –, siis peaks ta eriti hoolsalt jälgima oma joodud alkoholikoguseid.

Dieet või söömishäired on organismile juba niigi piisav väljakutse, mistõttu luud saavad vähese kaltsiumi ja muude toitainete puuduse tõttu kannatada. Kui lisada alkohol, kahjustuvad luud veelgi rohkem.

Alkoholiga liialdamine võib pärssida otsustusvõimet ja vastutustundlikku mõtlemist. Sa võid sattuda kaitsmata seksuaalvahekorda ja haigestuda suguhaigustesse, HIVi või soovimatult rasestuda. Samuti ohtlikesse olukordadesse, mida saaksid kainena ennetada.

Allikas: Alkoinfo.ee