Pexels.com
Hea uni tagab hea tervise hea, töövõime, hea tuju. Greg D. Wells annab raamatus „Koosmõju efekt. Maga, söö, liigu, mõtle paremini“ lihtsaid hea une nõuandeid.

Uneruum peab olema täiesti pime, et käbinääre saaks vallandada õiges koguses melatoniini õigel ajal.
Vabane magamistoas kõikvõimalikest elektroonilistest ekraanidest. Televiisorid, tahvelarvutid, mobiiltelefonid – kõik pärsivad uinumist.
Tuleks lõpetada hilisöiste saadete vaatamine ja võtta kätte hoopis hea raamat. Hiigelkoguses valgust, mis vilgutab 240 kujutist sekundis, on kindel mats, kuidas mitte magama jääda.
Tuba peab täiesti pime olema. Isegi äratuskella valgusest piisab, et melatoniinitaset alandada. Kuna vanusega väheneb meie kõigi melatoniinitoodang veidi, siis peame seda rohkem, mida vanemaks jääme, hakkama tegema neid asju, millega maksimeerida keha loomulikke võimeid.
Akendele tuleb panna pimendusrulood või kardinad.
Kui on vaja öösel minna tualetti või muul põhjusel üles tõusta, ära pane võimaluse korral tuld põlema, et mitte katkestada melatoniini ajju ja kehasse voolamist.
Voodi kõrval võivad olla selliselt disainitud öölambid, et nad väljastavad üksnes punast valgust õhtul ja sinist hommikul. See aitab stimuleerida melatoniini toodangut õhtul (päikeseloojangu värvid) ja välja lülitada hommikul (hommikupäikese erkvalge valgus).

Gregg kirjutab: „Ühel mu kolleegil oli raskusi uinumisega. Tal kulus uinumiseks pärast voodisseminekut ligi tund ja ta ärkas öösiti pidevalt üles. Päeval, töö ajal, oli ta kurnatud. Ta arvas, et asi on vananemises ja selles, et on kehv magaja. Lõpuks oli ta aga omadega nii läbi, et saatis mulle e-kirja, milles palus mul teda aidata. Esimese asjana küsisin, mida ta tegi tund enne magamaminekut. Tema vastus koosnes kahest tähest: "TV."
Vastasin talle nii:
„Sel nädalavahetusel alusta uneharjumusega number 1: pärast kella 9 õhtul ei mingeid ekraane, kaasa arvatud telefoni oma. 15–20 minutit kuuma vanni, millele järgneb jahe dušš. Seejärel loe raamatut. Kuid see peab olema midagi, mis pole seotud tööga. Kas ilukirjandus või muu kerge lugemine. Alates kella üheksast õhtul on nädalavahetuse märksõnadeks "vaikne" ja "rahulik". Anna teada, kuidas läheb“

Paar päeva hiljem rääkis ta:
„Esimesel ööl pärast vanni ja dušši ning TV-st prii,jõudsin ma lugeda vaid viis minutit, kui juba jäin magama. Ma magasin paremini. Ma olen nüüd käpp! Tervitused ja tänusõnad!“

Kõigest ühe päevaga langes tema uinumisaeg ühel tunnilt viiele minutile, pannes paika lihtsa unekooparutiini. Varsti palun ma tal televiisori üldse magamistoast ära viia – meil ei ole põhjust otsustada väsimuse sissesadamise ja halbade harjumuste tagasituleku kasuks.

Greg D. Wells „Koosmõju efekt. Maga, söö, liigu, mõtle paremini“, kirjastus Pegasus 2018

http://www.pegasus.ee/raamat/koosmoju-efekt