Samsungi nõgus monitor Foto: Tanel Meos
Internet on täis äppe ja mänge, mida reklaamitakse kui aju tööd parandavaid. Ka ristsõnade ja sudokude lahendamist nimetatakse aju treenimiseks. Kahtlemata on tegemist ahvateleva pakkumisega, sest kes ei tahaks,et tema aju töötaks paremini ja samas ühtlasi saaks toredalt aega veeta.

Rootsi arst ja psühholoog Anders Hansen toob värskelt eesti keeles ilmunud raamatus „Tugev aju. Kuidas liikumine ja treening sinu aju tugevdavad“ ära viimaste aastate aju-uuringute lausa sensatsioonilisi avastusi. Üks avastus tõestabki, et arvutimängud, ristsõnad ega suddokud ei arenda aju.

Stanfordi ülikooli ja Max Plancki instituudi ekspertide eestvedamisel otsustasid 70 maailma juhtivat ajuteadlast ja psühholoogi hiljuti uurida, kas lubadusel on ka tõepõhi all. Eksperdid vaatasid läbi kognitiivse treeningu kohta käivad teadusuuringud, et leida vastus, kas mängud ka tegelikult parandavad kognitiivseid võimeid.

Autor kirjutab: „Tulemus oli valus kriitika. Nenditi, et mängud ja äpid parandavad võimet mängida, aga sa ei muutu targemaks, ei suuda paremini keskenduda, ei ole loomingulisem ega parane ka sinu mälu. Sa oskad lihtsalt paremini seda mängu mängida. Sama lugu on ristsõnade ja sudokudega, mida tihti nimetatakse ajugümnastikaks. Kui harjutad rissõnade lahendamist, siis oskad paremini ristsõnu lahendada – aga see on ka kõik.“

Seevastu on teadusuuringud korduvalt tõestanud, et praktiliselt kõiki mõtlemisega seotud võimeid parandavad liikumine ja treening.

http://varrak.ee/product/25246/