Pexels.com
F1 ei ole seotud vormel-1 sarjaga, vaid tähendab, et tegu on ristamisel saadud hübriidsordi esimese õlvkonnaga. Näiteks "Visa F1" või "Suncherry Premium F1". Mõnel pakendil võib sama tähistada täht H (= hübriid).

Hübriidsort on saagikam, aga kasvutingimuste suhtes nõudlikum: väetada tuleb täpsemalt ja rohkem ning korralikult tuleb kasta. Ühesõnaga, kasvatada on seda keerukam. Hobiaednikul pole vastavaid teadmisi ega võimalusi ja seetõttu polegi tulemus selline nagu sordikirjelduses lubatud.

Tasub teada, et hübriidsordilt pole mõtet ise seemet võtta, kuna järgmise ehk siis teises põlvkonna taimedel pole enam sordile iseloomulikke omadusi. Need ilmnevad ainult teatud geenikombinatsiooni puhul ehk siis esimesel põlvkonnal.

Hübriidseeme on sellepärast kallim, et selle saamiseks tuleb palju vaeva näha ehk ristata.

Aknalaual tomatitaimi kasvatades on paras aeg seeme mulda pista märtsi lõpul või aprilli algul.

Arvestades seda, et kütteta kasvuhoonesse saab Eesti kliimas istutada tomatitaimed tavaliselt mai teisel poolel – ilm on siis enamasti juba piisavalt soe ja öökülmaoht läbi –, on paras aeg hakata taimi ette kasvatama alates märtsi eelviimasest nädalast.

Varem pole mõtet, sest aknalaual ei ole siis veel piisavalt palju valgust. Väheses valguses venivad istikud välja ja jäävad nõrgaks. Aprillis kosuvad tärganud külvid küllusliku kevadpäikese käes silmanähtavalt ning teevad „kaotatud aja” kiiresti tasa.

Sordikirjeldustes on sageli sõnad „indeterminantne” ja „determinantne”. Mida need tähendavad?

https://kodus.ee/artikkel/tomatikasvataja-2-igakevadist-kusimust-mida-tahendab-f1-sordi-nime-juures-ja-sona