Panthermedia, Scanpix
Tuleb välja, et keskmiste varavastega on meil tõeline segadus. Suure tõenäosusega ei saa inimene pimesi aru, millist varavast parasjagu sikutatakse.

Enamik meist arvab, et tal on üsna hea ettekujutus oma kehast ja sellest, kus mingi kehaosa asub. Pane silmad kinni ja palu kellelgi end kusagilt sikutada – on kaunis kindel, et tead täpselt, kust sind katsutakse, näiteks kas ninast või kõrvast.
Edasi palu sel inimesel katsuda su sõrmi. Nüüdki saad tõenäoliselt aru, kas puudutatakse nimetamatsi või pikkpeetrit – vähemalt 99 protsenti tervetest inimestest suudab selle õigesti ära öelda.
Kui aga tegevus varvasteni jõuab, on asi hoopis teine. Oxfordi teadlaste katsetest selgus, et kuigi 94 protsenti meist suudab ära tunda oma suure ja väikese varba, on keskmiste varvastega segadust hulga rohkem. Suure varba poolsest alustades suutis neid ühes katses veatult tuvastada vastavalt 57, 60 ja 79 protsenti inimestest.
Tulemused olid veelgi hullemad, kui tegemist polnud domineeriva ehk juhtiva jalaga (paremakäelistel parema jalaga ja vastupidi). Lisaks teatas peaaegu pool katsealustest ootamatult, et neil puudub üks varvas hoopis!
Teadlased olid üllatunud, sest tavaliselt ilmneb sellist nähtust vaid inimestel, kes põevad agnoosiat (võimetus ära tunda objekte, inimesi, helisid, vorme või lõhnu), kuid nüüd olid sellega kimpus täiesti terved inimesed.

Miks see nii võib olla, saab lugeda siit:

https://kodus.ee/artikkel/pohjus-miks-sa-ei-tunne-oma-varbaid-ara-voi-avastad-et-uks-varvas-puudub-hoopiski