RAHA PABERRAHA EURORAHA EURO Foto: Sven Arbet
36 protsendil Eesti elanikest saab palk enne järgmist palgapäeva otsa. Enim on neid, kel jagub sissetulekut vaid kuu esimeseks kolmeks nädalaks. Rahalisi varusid on 42 protsendil elanikest ja nendest vaid 15 protsenti ei pea sealt kuu lõpus finantse juurde näpistama, selgus Faktum-Ariko värskes uuringust.

Kõige raskemas olukorras on 30-45aastased linnast väljas elavad inimesed. Selles vanusegrupis 58 protsenti inimestest ei tule kuu lõpuni oma sissetulekutega toime. Kõige ebakindlamalt oma sissetulekute suhtes tunnevad end kuni 399 eurot kuus ühe pereliikme kohta kuus teenivad leibkonnad. Pikaajalisi varusid on suutnud koguda üle 1200 euro kuus ühe pereliikme kohta teenivad leibkonnad.
Kuu finantse oskavad naised aga meestest pisut paremini planeerida – raha mustemateks päevadeks nii lühemaks kui ka pikemaks ajaks on kõrvale pannud 45 protsenti naistest ja 41 protsenti meestest.

Raha24 juhatuse liikme Urmo Kokmann arvab, et võib oodata selle trendi muutumist. „Seoses tänavuste maksumuudatustega on üldiselt inimeste sissetulekud paranenud, seda näitab võime planeerida suuremaid väljaminekuid kuu esimeselt nädalalt kuu teise poolde.”

Eestlaste tarbimisharjumusi ja rahalisi kulutusi käsitleva uuringu tegi uuringufirma Faktum-Ariko juunis. Uuringus osales 501 inimest üle Eesti vanuses 20-60 eluaastat.