Ilmar Soomere Elukiri
Tavaliselt on nii, et kõik tahavad olla hästi õnnelikud. Aga see on selline lapselik soov, et oleks ühe poolusega magnet, rääkis parapsühholoog Ilmar Soomere Ingrid Peegi koostatud raamatus "Hallo, Kosmos! Palju õnne".

Tähendab – õnnelik tunne on ju millegi võrdlus. Kui me ei ole kannatanud, siis me ju ei tea, mismoodi hea ja õnnelik tunne on. See on seisund võrreldes millegi teisega.
Mis siis sellisel puhul toimub meie endaga? Me võime ennast ju ka teistega võrrelda. Näiteks isik A mõtleb, et isikul B on elu palju lihtsam, ta saab palju paremat palka, tal on tervis parem ja üldse lõbusam elu; minul aga ei ole mingit õnne – kogu aeg läheb pahasti. Nii võrreldakse tihti.
Aga õnne seostatakse ka naudinguga. Inimese ajus on umbes 400 punkti, mis on naudinguga seotud; neid punkte on võimalik ka elektriliselt erutada, katseid on tehtud inimestega, aga ka rottidega. Kui need, vaesekesed, said ise seda punkti erutada, siis nad tegid seda 7000 korda päevas. Ja nad surid nälga. Selle kohta on eesti keeles vanasõna “Kes kõike magusat maitseb, see kõike kibedat katsub”. Tähendab, et kui minna ainult naudingute peale välja, siis on paratamatult seesama lugu nagu narkomaaniaga. Alguses on päris hea, aga pärast on jube, kui seda stimulanti ei saa. Siis on see ainult arstirohi, et see jubedus oleks natuke väiksem. Aga see on duaalne nähtus – kannatused ja õnnetunne.
India filosoofias räägitakse arengust nii, et kui inimene saavutab sellise hingerahuseisundi, mida nimetatakse shanti’ks , siis on ta nendest asjadest üle. On ka selline termin nagu kolm guna’t , mis on inimese kolm põhilist impulssi ehk tungi – inimene lihtsalt laseb neil toimida, aga ei lase ennast kaasa kiskuda. Ja lõpptulemus on see, et me enam ei sünnigi füüsilisse vormi, me ei vaja enam füüsilise maailma kogemusi.

Ingrid Peek "Hallo, Kosmos! Palju õnne", kirjastus Pilgrim 2016

Katkend pärineb raamatust "Hallo, Kosmos! Palju õnne", mille esitlus toimub esmaspäeval, 13. juunil kell 18-22 Apollo kinos Solarises ja kus musitseerivad Maarja Nuut ja Mick Pedaja ning saate avaliku salvestuse vestlusringis arutlevad õnnelikkuse teemadel Tiina Jõgeda, Jan Uuspõld, Alar Ojastu, Ingrid Peek.

Uuri lisa raamatu kohta http://pilgrimbooks.ee/product/19143/ kirjastuse Pilgrim kodulehelt ja jaga

https://www.facebook.com/events/809918215780323/ sünnipäevasündmust oma sõpradega sünnipäevasündmust oma sõpradega Facebookis.