Unsplash.com
Mida peaks inimene teadma või tegema, et olla õnnelik ja mis on õnne valem – neid küsimusi on Raadio 2 saate „Hallo, Kosmos!“ saatejuht Ingrid Peek viimase kuue aasta jooksul küsinud enam kui kahesaja inimese käest ja pani neist mõtetest kokku raamatu "Hallo, Kosmos! Palju õnne".

Aigar Säde: „Inimene peaks keskenduma ennekõike iseendale. Inimese psüühika kasv algab temast endast pihta, inimese enda seest algab maailma loomine, omaenese maailma loomine, kuidas ta sõprade ja loodusega suhtleb. Areng toimub ikkagi seest väljapoole. Väiksemast suurema poole. Ja kui me vaatame inimese hingamist – me hingame kogu aeg sisse ja välja. Me tõmbame väljast informatsiooni, töötame selle läbi ja saadame jälle informatsiooni välja. Ja areng toimub põhimõtteliselt samamoodi. Samas vallutame me kogu aeg väljaspool olevaid uusi territooriume. Alguses, lapsena on meil isa ja ema, siis see tuba jääb kitsaks. Siis tulevad juba teised lapsed ja edasi tulevad juba suuremad süsteemid, kuni võib-olla maailmasüsteemideni välja. Hiljem juba kosmosesüsteemideni.
Nii et ennekõike tuleks küsida enda käest, kui palju mul üldse on vaja, et ma oleksin õnnelik. Kas mul on vaja kõiki neid puid ja maid ja rikkusi, mida igal pool promotakse – mis ma nendega teen? Kas ma olen nende asjadega õnnelikum? Kui mul on rohkem, kui mul on ilusam auto kui teisel? Noh, seda on ju võimalik läbi mängida. Näiteks on võimalik võtta ühe väga rikka inimesega ühendust ja küsida, kas ta on õnnelik. Ja vaadata tema silmi, kas ta siis valetab. Kui ta räägib midagi, kas ta vaatab kõrvale. Mida tal varjata on? Silmade ilu ja sära ja sügavus – see ju kõik peegeldab inimese sisemise õnne tasandit. Te ju kõik teate, millise inimesega teil on hea suhelda, kuidas te tunnete ära kavalad silmad, õelad silmad, kurjad silmad. Kõikidel on ju oma peegeldus.
Ja siis vaadake ka endasse – mis siis valesti on, et miks ei saa õnnelik olla? Ennekõike peaks korrastama enda sisemaailma, oma suhtumist ning see lükkab igal juhul teid õnnestumiste teele.“

Ingrid Peek „Hallo, Kosmos! Palju õnne", kirjastus Pilgrim 2016

Katkend pärineb raamatust "Hallo, Kosmos! Palju õnne", mille esitlus toimub esmaspäeval, 13. juunil kell 18-22 Apollo kinos Solarises ja kus musitseerivad Maarja Nuut ja Mick Pedaja ning saate avaliku salvestuse vestlusringis arutlevad õnnelikkuse teemadel Tiina Jõgeda, Jan Uuspõld, Alar Ojastu, Ingrid Peek.

Uuri lisa raamatu kohta kirjastuse Pilgrim kodulehelt ja jaga sünnipäevasündmust oma sõpradega facebookis.