Foto: MorgueFile
See võib tulla sulle üllatusena, aga stress on suhteliselt hiljutine asi. See loomulikult ei tähenda, et sada aastat tagasi stressi ei olnud, vaid see tähendab, et seda ei peetud millekski, millega tegelda tuleks. Alles 1950ndate teises pooles identifitseeris ja dokumenteeris endokrinoloog Sans Selye stressi esmakordselt. Sümptomid olid olemas juba ammu enne Selye teadustööd, kuid tema avastused ja märkused läksid edasi uuringuks, mis aitab ka täna miljonitel inimestel stressiga toime tulla. Siin on nimekiri kümnest viisist, kuidas stressi maandada.

1.Kuula muusikat

Kui sa tunned, et stress on su mõtted halvanud, püüa leida endale vaba ja rahulik hetk ning kuula lõõgastavat muusikat. Rahuliku muusika kuulamisel on tõestatud efekt nii ajule, kui ka kehale. See alandab vererõhku ja vähendab kortisooli taset (hormoon, mida seostatakse stressiga).

Soovitame kuulata näiteks Yo-Yo Ma Bach esitusi, kuid kui klassikaline muusikat ei ole päris teie maitsele, siis on ka ookeani ja looduse helid rahustava efektiga.

2. Helista sõbrale

Kui sa tunned, et stress tahab murda, siis võta hetk endale ja helista sõbrale, et enda muret jagada. Head suhted sõprade ja armsate inimestega on iga tervisliku eluviisi aluseks. Eriti oluliseks muutuvad nad siis, kui ollakse läbimas stressirikast eluperioodi. Julgustav hääl, isegi, kui see on vaid hetkeks, võib olla väga rahustava toimega ja anda võimaluse näha asju uue nurga alt.

3. Räägi endaga

Vahepeal ei ole sõbrale helistamine valik. Kui see on nii, siis iseendaga rääkimine on ka hea valik. Ära muretse, et sind hullumaja kandidaadiks peetakse. Lihtsalt räägi endale, miks sa nii endast väljas oled ja selgita endale, mida sa tegema peaksid, et käesolev mure kaelast ära saada. Ja mis kõige olulisem - meenuta endale, et kõik saab korda.

4. Söö õigesti

Stressi tase ja õige toidu söömine on omavahel väga lähedalt seotud. Kui me tunneme, et lained löövad meie pea kohal kokku, unustame me sageli õigesti toituda ning pöördume suhkruste ja rasvasaste snäkkide poole, et saada väikene lohutus ja turgutus. Püüa vältida suhkruseid snäkke ning planeeri enda toitumist. Puu- ja köögivili on alati head valikud. Ka kala, mis on täis omega-3 rasvhappeid, on näidanud stressi leevendavaid omadusi. Tuunikalavõileib on täepoolest ajutoit.


5. Naera!


Naer vabastab kehas endorfiine, mis tõstavad tuju ja samas vähendab stressi tõstvaid hormoone koritsooli ning adrenaliini. Naer kavaldab su närvisüsteemi üle, pannes selle uskuma, et sa oled rõõmus.

Soovitus: vaata natuke klassikalist Monty Pythonit. Näiteks sketši "Tobedate kõnnakute ministeerium". Need britid on kuulsad põhjusega - nad on tõepoolest nii naljakad, et kui sa soonele saad, siis naeru pidama saada on juba keeruline.6. Joo teed

Suur kogus koffeiini tõstab lühiajaliselt su vererõhku ja võib mõjutada seda heaolutunnet. Selle asemel, et saada liiga suur kofeiinilaks, proovi kohvi ja energiajookide asemel teed. Selles on poole vähem kofeiini ja selles võib leida terivslikke antioksüdante nagu ka aminohappeid, millel on rahustav toime.

7. Lõõgastavad harjutused


Enamus pakutud soovitustel on olnud kohene efekt, aga on erinevaid muudatusi, mida sa võid oma elustiili sisse viia, mis on pikas perspektiivis palju efektiivsemad. Näiteks on head valikud tai chi, jooga, meditatsioon ja Pilates. Sellised lõõgastavad tegevused on aina populaarsemad ka moodsad füsioteraapias. Kaalu mõne taolise treeninguga liitumist.

8. Tee trenni (kas või mõne minuti)

Trenn ei tähenda, et sa pead minema kusagile kange rebima ja looma moodi higistama. Väike jalutuskäik ümber kvartali, väike ringutus ja venitus pauside ajal - sellistel pisikestel muudatustel võib stressi alandamisele olla kohene efekt. Enese liigutamine paneb vere liikuma ja vabastab adrenaliini, mis teeb sul kohe tuju paremaks. Oled sa kunagi näinud lava peal mossitavat kulturisti?

9. Maga paremini

Igaüks teab, kui raske on saada kvaliteetset und, kui stress on seestpoolt närimas. Kahjuks on ka unepuudus sageli peamiseks stressi põhjustajaks. Selline nõiaring muudab inimese aju ja keha kehvemini funktsioneerivaks ning aegapidi see ainult süveneb. Anna endast parim, et saada vähemalt seitse tundi ööund. Lülita teler varasemalt välja, pane enne und valgus mahedamaks ning anna endale aega rahuneda enne, kui voodisse lähed. Uni võib olla kõige efektiivsem soovitus selles nimekirjas.


10. Hinga


Soovitus sügavalt hingata võib tunduda küll klišeena, kuid mis puudutab stressi, siis on see kindlasti abiks. Buddha mungad on sajandeid kasutanud sügavat hingamist enda meditatsiooni osana. Lihtne kolme- kuni viieminutine harjutus, kus sa istud sirgelt enda toolis, jalad täistallaga maas, käed põlvedel. Hinga sügavalt ja aeglaselt sisse, keskendudes enda kopsude tööle, kuni nad on täielikult õhku täis ja lase aeglaselt õhk välja. Selline hingamisharjutus rikastab su verd hapnikuga ja aitab meeled selgena hoida.

Stress on elu lahutamatu osa, kuid see ei tähenda, et seda peaks ignoreerima. Kui lahendamata stressi koguneb liiga palju, võib see su vaimset ja füüsilist tervist oluliselt mõjutama hakata. Hea uudis on see, et enamjaolt on stress hallatav .See vajab vaid kannatust ja mõnd kasulikku strateegiat.

Allikas: Healthline