Foto: Andres Putting
Hollandi, Itaalia, Saksamaa ja Ühendkuningriigi uurijad püüdsid oma maade tervishoiuregistrite põhjal välja selgitada mittesteroidsete põletikuvastaste ravimite ehk NSAIDide kasutamise seost hospitaliseerimist vajava südamepuudulikkuse kujunemisega.

Aastatel 2000–2010 kasutas neis maades kokku 8 426 403 isikut NSAIDe, neist 96 163 vajas hospitaliseerimist südamepuudulikkuse tõttu.

Ilmnes, et ravi ajal NSAIDidega (ravi keskmiselt 14 päeva vältel) suurenes 19% võrra risk hospitaliseerimist vajava südamepuudulikkuse kujunemiseks võrreldes isikutega, kes sellist ravi ei saanud.

Südamepuudulikkuse risk suurenes (riskisuhe 1,17–1,22) praktiliselt kõigi enamkasutatavate NSAIDidega (diklofenak, ibuprofeen, indometatsiin, naprokseem, püroksikaam, etorikoksiib, rofekoksiib) ravitutel.

Kirjeldatud risk kahekordistus neil, kes kasutasid kõnealuseid ravimeid suurtes doosides: kaks või enam tavalist päevaannust. Indometatsiini ja etorikoksiibi kasutamisel ilmnes teiste NSAIDidega võrreldes suurem südamepuudulikkuse risk ka kasutamisel tavalistes annustes.

Ainsana ei registreeritud suuremat südamepuudulikkuse riski COX-2 inhibiitori tselekoksiibiga ravitutel.

NSAIDid pidurdavad prostaglandiinide COX-1, COX-2 sünteesi ja sellega suureneb perifeerne veresoonte vastupanuvõime, väheneb neerude läbiloputamine ja naatriumi eritumine. Need muutused soodustavad südamepuudulikkuse kujunemist, eriti patsientidel, kel on kroonilised südameveresoonkonna häired.

Allikas: Eesti Arst