Panthermedia, Scanpix
Rääkides kaalulangetusest mõtlevad paljud ainult ideaalkeha saavutamisele. Selleks on tavaliselt vaja kaotada suur hulk kilosid. Arvatakse, et kui ma ei kaota kõvasti, siis pole kaalulangusel üldse mõtet – sest 5-10 kg ei muuda ju midagi. Vale!

Selline mõtteviis takistab takistab sul üldse pihta hakkamast, samas, kui lugematu hulk uuringud näitavad, et juba väike kaalulangus toob endaga kaasa tähtsate tervisenäitajate paranemised ja osad ülekaalust tingitud terviserikked taanduvad või kaovad jäädavalt.

Olen kokku kogunud teaduslikult tõestatud faktid terviserikete kohta, mida on võimalik leevendada suhteliselt lühikese ajaga.

Hea kolesterooli tõus

On olemas tõhusad ravimid, mis aitavad vähendada halva kolesterooli taset (LDL), aga hea kolesteroolitaseme(HDL) tõstmine pole nii kerge. Kui langetada kehakaalu tervisliku toitumise abil 5-10%, siis võivad HDL näitajad ise märkimisväärselt paraneda.

Vererõhk madalamaks

Ülekaalulisus on kahtlemata üks suurimaid kõrgvererõhktõve põhjustajaid. Kehakaalu tõustes suureneb koormus südamele ja vererõhunäitajad kõrgenevad. Kui ülekaaluline langetab oma kehakaalu 5-10%, siis tavaliselt langeb vererõhu näit 5 mmHg. Kaalulangus tuleks esile kutsuda läbi tervisliku toitumise, mitte ekstreemdieetide, et inimene saaks kätte maksimaalselt toitained juur- ja puuviljadest ning teistest ehedatest toiduainetest.

Tervislikul toitumisel võib olla sama efekt kui suhkruhaiguse ravimitel

Marker, mida kasutatakse suhkruhaiguse määramisel on HbA1c-glükohemoglobiin. Selle markeri näit peaks olema alla 6.5. Uuringud on näidanud, et 5-10% kaalulangus võib seda näitu langetada pea poole võrra.

Kui inimene langetab kaalu tervislikult toitudes ja treenides, siis see võrdub suhkruhaigusravimite efektiga.

Insuliinitundlikusest vabaks

Ülekilode tekkides võib tekkida insuliinitundlikus. Selle terviserikke puhul toodab kõhunääre liiga palju insuliini. Nendel inimestel tekib keharasv kergemini ja võivad kimbutada halvad kolesteroolinäitajad. Insuliinitundlikkuse tagajärjel võivad naised kannatada ka hormonaalsete muutuste käes, põhjustades liigset karvakasvu ja viljatust!

Tagasihoidlik kaalulangusläbi tervislike meetodite võib aidata insuliinitaseme alandamisel ning tekkinud rikete taandamisel.

Seljatad uneapnoe

Uneapnoet diagnoositakse ülekaalulistel tihti. See on terviserike, mis võib magades põhjustada norskamist või õhu ahmitsemist. Kui unekvaliteet on halb, muutub ka ärkvelolekuaegne enesetunne halvaks ja sa vaevled väsimushoogude all. Kui organism ei saa piisavalt kvaliteetset und, on teatud haiguste ravi raskendatud ja võib esineda kõrgvererõhku.

Uuringud on näidanud, et kaalulangus kas leevendab või kaotab täielikult selle rikke.

Julgustan sind väikest kaalulangust ette võtma, sest võita on sellest meeletult palju!

Allikas: erikorgu.ee