Rasedus Foto: Ilmar Saabas
Kui muinasjutuprintsessid tõepoolest pehmetel sulgedel magasid, piinasid neid vanaduses arvatavasti korralikud seljavalud.

Juba vanad kreeklased ütlesid, et valu on meie tervise valvekoer. Kui tunnete valu seljas, jalas või käes, on see märk sellest, et peate oma lülisambale rohkem tähelepanu pöörama.

- Voodi olgu poolkõva, pea asend õige - õlg peab toetuma voodile, mitte padjale. Kui magate küljel, peab pea olema kehaga ühel joonel.

- Kõige enam kannatavad lülisamba krooniliste haiguste all autojuhid. Eriti riskib see, kes juhib autot "banaaniasendis" - pea painutatud rooli poole ja väljasirutatud jalad ulatumas pedaalideni. Sellises asendis on lülisambale langev pinge suur ja vibratsioon teeb asja veelgi hullemaks. Eelistage roolis olles kõva istet, mis on riidega kaetud, sest see libiseb vähem.

- Liigsed sentimeetrid, mis on "teadmata põhjustel" tekkinud taljejoonele, ei riku ainult tuju, vaid suruvad lisaraskusega lülisambale.

- Kõrge rind tähendab ka suuremaid probleeme. Selle omanikule on hästi tuttavad ebameeldivad valuaistangud seljas. Veel raskem on neil, kes püüavad oma suurt rinda peita. Seda tehes pingulduvad õlavöötme lihased, põhjustades valu seljas. Rind ette ja selg sirgu!

- Suurt raskust tõstes kõigepealt kükitage, siis võtke mõlema käega raskusest kinni ja alles siis tõuske - sirge seljaga. 

- Ka sagedased stressid teevad seljale paha. Ebakindel inimene laseb tavaliselt õlad ja pea longu. Kui ebaõnn jätkub, muutub see poos neile tavaliseks. Uuringud tõestavad, et need, kes pole oma eluga rahul, pöörduvad sagedamini arsti vastuvõtule seljavalude tõttu kui rõõmsameelsed. Vana nõuanne - ka probleemide puhul olgu pea ikka püsti.

- Terve päev istusite arvuti taga ja õhtul ei saagi enam selga sirgeks? Tehke iga poole tunni järel vaheaeg ja tunnete end paremini.

- Ujumine on üks meeldiv ja uskumatult kasulik tegevus. Isegi siis, kui ainus oskus piirdub koerastiiliga. Selg tänab teid ikkagi. Eriti hästi mõjub aga seliliujumine - 2-3 korda nädalas 1-1,5 tundi.

- Turnige! Näiteks laste mänguväljakul. See aitab vähendada lihaspingeid. Olge ettevaatlik, kui teil on probleeme lülisambaga.

- Et võtta maha pinget pärast pikka ja rasket tööpäeva, mudige kaela- ja õlalihaseid kergete liigutustega või suunake neile tugev dušivoog.

- Kui teie selg saaks rääkida, soovitaks ta teil kindlasti valida istumiseks kõva iste mugava seljatoega ja reguleeritava kõrgusega. Töö ajal peavad istudes jalad ulatuma põrandale.

- Öelge ausalt, kas tikk-kontsadel on tõesti mugav käia? Ärge piinake oma jalgu ja selga, kandke madala kontsaga kingi, et selg ei tunneks kõndimisel lisakoormust.

- Võimelge ka tööd tehes! Kui triigite pesu või pesete nõusid, kasutage seda aega kasulikult: asetage kord üks, siis teine jalg väikesele pingile.

Triikimislaud olgu sellisel kõrgusel, mis laseb hoida selga otse. Liigutage oma vaagnat - sissehingamisel ettepoole, väljahingamisel tahapoole. Lükake sissehingamisel õlad tagasi, väljahingamisel laske neil langeda ettepoole, selga kumerdades.
- Kirjutage ninaga! Kui peavalude põhjuseks on osteokondroos (luukõhre haigus), on järsud pealiigutused vastunäidustatud. Kaela võite töödelda igal vabal minutil, kuid tehke seda ettevaatlikult. Kirjutage ninaga õhus tähestiku tähti. Kui jõuate lõppu, on ka ilmselt peavalu kadunud.

- Varustage oma lülisammast pidevalt talle vajaliku kaltsiumiga. Seda mikroelementi on piimas, kohupiimas, juustus, kalas, pähklites, spinatis ja kuivatatud puuviljades.

- Vahetage sageli asendit. Juba Winston Churchill ültles: "Ma ei seisa kunagi, kui saab istuda, ega istu, kui saab pikali heita." Ärge ainult kunagi istuge külmale kivile ega jahedale märjale liivale.

- Sisseoste tehes asetage rasked ostud kahte kotti. Veel parem, kasutage seljakotti. Poes eelistage ostukorvile käru.

- Põrandat pestes painutage end põlvedest, mitte pihast. Veel tervislikum on põrandat küürida lausa käpuli. Kui võtate mööbli alt tolmu, ärge kummarduge, vaid laskuge ühele põlvele.

- Aias rohimiseks võtke väike pink, õunte korjamiseks aga piisavalt kõrge redel.

Kasulikud harjutused

Tehke iga päev paar harjutust.

Alustage selja ja talje masseerimisest, seejärel suunduge käte, õlavöötme ja nimmelihaste poole, tehke jalgadega ringe, hüpake kohapeal ja tegelge hingamisharjutustega.

Ajakirjast Semeinõi Doktor refereerinud ENE JÄRV


Harjutused selgroole

- Lamage kõhuli või selili, käed üleval. Sirutage käed tugevasti ülespoole, siis lõdvestuge. Korrake harjutust 7-8 korda, selga ärge painutage, jalgu ärge kergitage.

- Seiske laua ja tooli vahel, toetuge ühe käega lauale, teisega tooli seljatoele ja painutage jalgu.

Harjutused kaelale

- Toetuge laubaga vastu peopesa ja pingutage kaelalihaseid - 3 korda 7 sekundi jooksul. Seejärel suruge kukal vastu peopesa, samuti 3 korda 7 sekundi jooksul.

- Hoidke pead ja õlgu otse. Keerake aeglaselt pead nii kaugele paremale kui võimalik - 5 korda. Sama vasakule.

Harjutused, mida saab teha tähelepanu äratamata

- Suruge laubaga peopesale, pingutage kaelalihaseid, siis lõdvestuge. Nüüd suruge peopesale kuklaga, lõdvestuge.

- Pingutades kaelalihaseid, suruge vasaku meelekohaga vasakule peopesale, seejärel paremaga paremale.

- Lükake pea kergelt tagasi. Püüdes jagu saada pingul olevate kaelalihaste vastupanust, suruge lõug vastu rinda.

- Istuge toolil, asetades käed pea taha. Hingake sügavalt sisse, painutage end tagasi 3-5 korda, toetudes abaluudega tooli seljatoe vastu.

- Vahetage jalatalla asendit: sirutage jalg ette, suruge see enda alla, painutage küljele.