Unsplash / Tim Mossholder
Igal aastal oktoobris, hiljemalt novembris tuleb paljudele meist üks-kaks lisakilo juurde. Milles on asi ja mida enda heaks teha, et saaks saabuvate pühade ajal liibuvat kleiti kanda?

Sügiseses kaalutõusus pole midagi ebaloomulikku. Kuna valgust on vähem, langeb kehas rõõmuhormoonide endorfiinide tootmine, mistõttu tuju on mõnevõrra nukram ja rahulikum. 10-12% naistest tunnevad sügiseti meeleolulangust, paljud lausa sügismasendust. Sünge tuju ajab sööma, teavad toitumisnõustajad rääkida. Tekib isu rasvase ja magusa järele, sest need maitsed mõjuvad lohutavalt.

Oma osa kaalutõusus on ka väljas valitseval jahedusel. Selleks, et keha külma ilmaga soojana hoida, vajab organism rohkem energiat ja nii nihkuvadki meie toitumisvalikud üha rammusamate roogade poole. Kopsakas pannkook tundub sügisel igati loomulikum valik kui kalorivaene sidrunisorbett, eks ole?

Kõleda ilmaga on paratamatult ka liikumist vähem. Nõuab suurt eneseületust, et välja jalgrattaga sõitma, sörkima või kasvõi jalutama minna, kui tuul rebib riideid ja vihma valab kraevahele. Niisiis sööme sisse rohkem kaloreid ja kulutame vähem.

Ainus abinõu on minna trenni või leida sõbrad, kellega siseruumides tennist või palli mängida. Vähemalt esimeste lumede tulekuni, kuni saab õue kelgutama või suusatama minna. Trenni tehes kaotame kaloreid ja lisaks hakkab organism liikudes võimsamalt heaoluhormoone eritama, tuju tõuseb ja vajadus lohutusampsude järele väheneb. Nii et kasu on kahekordne.