Kõigil massaažiliikidel on mingi ravikomponent olemas. Foto. Erakogu
Iga liiki massaaž on organismile koormus, mis võib anda vastavalt organismi seisundile eri tagajärgi.

Turi on pinges, käsi-jalg valutab – selliste kurtmiste peale soovitavad pereliikmed, sõbrad ja tuttavad sageli: võta massaaži!

M.I. Massaažikooli direktor Martin Ilves hoiatab, et igasugune massaaž mõjutab inimese organismi ja seeläbi tervist, seepärast peaks esmalt välja selgitama kaebuse põhjuse. Sest väga mitmed haigused võivad organismile anda sarnase signaali. Põhjust teadmata võib massaaž kasu asemel hoopiski kahju tekitada.

Massaažiliike on väga palju ja nii mõnegi kohta teatakse, et seda “kirjutatakse välja” mingi kindla haiguse puhul. Teisalt minnakse massaaži ka lihtsalt vaimseks ja/või füüsiliseks lõõgastumiseks.

Ilvese sõnul ei saa ühegi massaažiliigi mõju alahinnata, kõigil neil on mingi ravikomponent olemas. Kui massaaž tõstab meeleolu, mõjub see kogu psüühikale tervendavalt. Teadupärast on psüühika ja füüsis omavahel tihedalt seotud ja seega ka kasu kahekordne.

“Kui rääkida füsioloogiast, siis peaaegu kõik massaažid mõjutavad lümfi- ja vereringet, teisalt oleneb massaaži toime alati inimese organismi seisundist,” selgitab Ilves. “Iga massaaž on organismile koormus ja organismil võib olla varjatud seisundeid, millest ta veel inimesele märku pole andnud. Kui tõstame organismi koormust, hakkavad toimuma anatoomilis-füsioloogilised protsessid: muutub lihaste pikkus, naha elastsus, vererõhk, vere keemiline koostis.”

Enne ja pärast massaaži

Üks lihtsam näide on Ilvesel varuks selle kohta, mis juhtub, kui inimene tuleb massaaži näljaseisundis. Massaaž võib tekitada veresuhkru languse, selle tagajärjeks võib omakorda olla isegi minestamine. Aju vajab kaht tähtsat komponenti, milleta ta toimida ei saa: hapnik ja glükoos.

Ilves soovitab kergelt süüa umbes kaks tundi enne massaaži, vahetult protseduuri eel söömine efekti ei anna, sest veresuhkrusisalduse tasakaalustamiseks on vaja rohkem aega, toitained peaksid jõudma imenduda. Pärast massaaži soovitab ta pigem juua vett.

Kuna massaažiga tõuseb vere- ja lümfiringe kiirus ning kõik ainevahetusprotsessid kiirenevad, taastab vee joomine kaotatud vedeliku ja kiirendab puhastumist, sest vesi sunnib neerud kiiremini tööle.

Ilves rõhutab, et kui inimene pole kas üldse või kaua aega massaažis käinud, on organismi vastusreaktsioonid kuni isegi palaviku tõusuni täiesti normaalsed. On ju ka spordi puhul nii, et kui pole end kaua liigutanud ja siis jooksed pika maa, on jalalihased järgmisel päeval natuke haiged. Kes käib massaažis regulaarselt, sel niisuguseid reaktsioone ei teki.

Uuri välja kaebuse põhjus

Ükski autolukksepp ei hakka autot parandama enne, kui ei tuvasta, mis autol viga on. Ka massaaži tellimise puhul ei piisa kurtmisest, et käsi valutab… “Ühesuguse kliinilise pildi taga võivad olla väga erinevad haigusjuhud,” kordab Ilves. “Näiteks valu on enamiku haigusseisundite tunnuseks. Alles seejärel, kui valu põhjus on kindlaks tehtud, saab otsustada, kas, ning kui jah, siis milline massaaž oleks vajalik.”

Ilves toob näite: kui keegi on kuulnud, et lümfimassaaž vähendab turseid, siis ei peaks esimene käik olema massööri, vaid arsti (kardioloogi) juurde, kes teeb kindlaks, kas tursete põhjuseks võib olla hoopiski südamepuudulikkus.

“Kui südamepuudulikkusega kliendile tehakse kas või lümfimassaaži, on see südamele lisakoormus. Kardioloog, kes paneb patsiendile diagnoosi, peaks andma juhtnööre selle kohta, kas ja millist massaaži teha tohib.”

Massaaži kasutatakse edukalt taastusravis. Kui inimesele tehakse näiteks jäseme operatsioon, soovitavad arstid talle taastumiseks teatud võimlemisharjutusi ning massaaži. Viimane parandab opereeritud piirkonna verevarustust: veresooned laienevad, ainevahetus kiireneb ja aktiviseerub ka paranemisprotsess.

Kasu sünnib koostööst

“Raviarst on tavaliselt see isik, kes teab patsiendi tervislikust seisundist kõige rohkem,” räägib Ilves. “Ja temal on õigus võtta vastutus inimese tervise eest, soovitades talle kas üht või teist massaaži. Paraku on meie seadusandluses lünk sees – kui inimene läheb n-ö omast tarkusest massaažisalongi ja tema tervis saab seal hoopiski kahjustada, on vastutajaks inimene ise. Teisisõnu: kuigi massaažiga mõjutatakse inimese tervist, massööril tulemuste eest vastutust pole.”

Ilves on seda meelt, et massaažide puhul peaks massöör klienti teavitama just selle massaažiliigi omapärast ja võimalikest kaasnähtudest. Näiteks haprate veresoonte puhul võivad gua sha- ja kupumassaaž tekitada sinikaid, õlidega võidakse rikkuda juukseid ja rõivaid. Viimasel ajal on levinud massaaži sidumine energeetiliste mõjutamistega, aga kliendi ja tervendaja energeetikad võivad minna vastuollu.

Isegi muusika, lõhnaainete ja õlide kasutamist peaks Ilvese arvates kliendiga kooskõlastama. “Tegin kord aastate eest ise sellise vea, et panin massaaži taustaks mängima ühe klassikalise muusikapala. Klient sai selle peale aga hüsteeriahoo. Selgus, et seda pala oli äsja mängitud tema sõbranna matustel.”