Pohmell Foto: Anni Õnneleid
Üks peamisi pohmelli ehk alkoholi võõrutusnähtude põhjuseid on etanooli muundumisel organismis tekkiv mürgine aine etanaal. Pohmell näitabki, et organism võitleb mürgiga – sisuliselt on tegu alkoholimürgistuse kergema vormiga.

Pohmelli sümptomid ilmnevad siis, kui alkoholisisaldus veres hakkab langema organismi loomulikule tasemele – nullilähedale.

Miks pohmell tekib?

 • Alkohol suurendab uriini eritumist ja põhjustab vedelikukaotust. Alkoholitarvitamisega kaasneb sageli higistamine, oksendamine ja kõhulahtisus, mis omakorda viib kehast vett ja elektrolüüte välja. Vedelikukaotus tekitab janu, nõrkust ja peapööritust.
 • Alkohol ärritab magu ja soolestikku. Selle tagajärjel tekkiv põletikuline protsess võib põhjustada kõhuvalu, iiveldust ja oksendamist.
 • Alkohol kulutab ka organismi vitamiini- ja mineraalivarusid ning langetab veresuhkru taset, see omakorda tekitab väsimust, nõrkust ja tujukõikumisi.
 • Alkoholi lagunemisprotsessis tekkiv vaheprodukt etanaal võib kiirendada pulssi ja põhjustada nö südamekloppimist, samuti higistamist, iiveldust ja oksendamist.
 • Alkohol võib küll kiiresti sügava une tuua, kuid tegelikult jäävad liigsel alkoholitarvitamisel ära esimesed unefaasid, mis sügavale unele peaksid eelnema. Samuti väheneb REM-une aeg. REM-une faasi ajal toimub muuhulgas õpitu kinnistumine, mõtete ja mälestuste korrastamine ning inimene tunneb end ärgates värske ja puhanuna. Seepärast tekibki pohmelliga väsimus ja uimane olek.
 • Kuigi alkoholist tingitud peavalule ei ole täpset seletust leitud, seostatakse pohmellipeavalu häiretega ajukeemias ja hormoonide töös, samuti veresoonte laienemisega.

Kuidas pohmelli ennetada?

Mida vähem juua, seda väiksem on ka pohmellivõimalus. Parim viis pohmelli täielikult vältida on üldse mitte juua. Muud moodused ei anna sulle kunagi garantiid, et oled järgmise päeva piinadest täielikult prii.

Ära kindlasti ületa juues madala riski piire. Alkokalkulaator aitab sul siin arvet pidada. Vaata ka nippe, kuidas kodus või väljas alkoholi tarvitades mõõdukuse piires püsida.

Enne joomist söö kindlasti kõht täis! Nii imendub alkohol aeglasemalt ja jääd vähem purju.

Et järgmisel päeval ennast paremini tunneksid, on oluline juua alkoholi vahele piisavas koguses vett. Veega koos jood väiksema koguse alkoholi ning lisaks sellele aitab vesi leevendada keha vedelikukaotust. Ka enne magamaminekut joo mitu suurt klaasi vett.

Rohkesti lisaaineid sisaldavad, enamasti tumedat värvi joogid, nagu punane vein, brändi ja portvein, toovad kaasa raskema pohmelli.

Ära joo erinevat liiki jooke läbisegi. See ärritab magu ja nii on hilisem piinlemine garanteeritud.

Kuidas pohmelli leevendada?

 • Et tagasi saada kaotatud vedelikku, joo ohtralt, soovitatavalt gaseerimata jooke. Värske mahl aitab tagasi saada kaotatud vitamiine.
 • Kui sul väga on vaja, võid võtta valuvaigistit ning kõhuprobleemide puhul maohappesust vähendavaid ravimeid. Apteegi käsimüügis on saadaval pulber, mis vees lahustatuna aitab taastada elektrolüüte ja vedelikku organismis.
 • Söö midagi – näiteks aitavad vedelikukaotusega kaasas käiva kaaliumikao vastu banaanid ja kiivid.
 • Ära joo peale – see ainult lükkab probleemi edasi. Võta alkoholist puhkust. Soov hommikul alkoholi juua, et pohmelli leevendada tähendab, et sul on alkoholi võõrutusnähud ning see võib viidata alkoholi liigtarvitamisele või alkoholitarvitamise häire (kuritarvitamine või sõltuvus) olemasolule.
 • Võta multivitamiine, et anda organismile tagasi joomisega kaotatud vajalikke aineid.

Kümme müüti pohmelli kohta

1. Pohmelli põhjustab vedelikukaotus

Vedelikukaotus on üheks pohmelli põhjustajaks, kuid kaugeltki mitte ainsaks. Tõepoolest, ühe alkoholiühikuga koos väljub kehast peale joodud koguse lisaks 100 ml vedelikku. Näiteks juues viis õlut kaotab organism liigselt juba liitri vedelikku.

Kuid kas liitri vee joomine päästab sind pohmellist? Tõenäoliselt mitte. Vedelikukaotuse ja pohmelli kattuvateks sümptomiteks on janu, nõrkus ja peavalu. On sul kunagi olnud pohmelli, mille puhul sa ei suuda süüa ning veedad päeva wc-s oksendades? Päevavalgus on tapvalt ere ja ladusate lausete moodustamine näib võimatu? Need sümptomid ei ole kuidagi seotud vedelikukaotusega, vaid alkoholi toksilise mõjuga.

2. Kohv või külm dušš leevendab pohmelli

Läksid eelmisel õhtul mõne napsuga liiale. Paned hommikul kohvi tulele ja hüppad külma duši alt läbi, et ennast virgutada. Mõlemad võivad sind veidikeseks ergutada, kuid pohmelli need ei ravi. Tegelikult võib kohv selle veel hullemaks ajada, kuna viib omakorda vedelikku organismist välja. Niisiis vaheta kohv vee vastu – seda eriti juhul, kui oled oksendanud ja seetõttu veel enam vedelikku kaotanud.

3. Pealevõtmine aitab

Arvatakse, et hommikune peaparandus leevendab pohmelli. Tegelikult ei vasta see tõele. Pohmell hakkab tekkima ajal, kui alkoholitase veres langeb ning kõige tugevamad sümptomid saabuvad siis, kui alkoholi tase veres on nullini jõudnud. Alkoholi peale rüübates lükkad pohmelli lihtsalt edasi. Mingil ajal tuleb sul tahes-tahtmata kaineks saada ning pohmell tekib ikkagi. Alko asemel joo parem vett või spordijooki, et taastada kaotatud vedeliku, elektrolüütide ja vitamiinide tase.

Hommikune pealejoomine on sageli ka tõsiseks ohumärgiks, et sul võib olla probleeme alkoholi liigtarvitamisega. See on ka üheks alkoholisõltuvuse tunnuseks.

4. Peo lõpus söömine teeb pohmelli kergemaks

Oleks see vaid nii! Tore oleks, kui ohjeldamatule joomisele saaks peale süüa suure burgeri ja hunniku friikaid ning järgmine hommik oleks muretu. Paraku see nii ei toimi.

Toit võib kahtlemata aidata pohmelli ennetada, kuid sa pead sööma enne jooma hakkamist. Parimaks valikuks on rasvased toidud, mis imenduvad aeglaselt. Kui jood täis kõhu peale, jõuab alkohol sinu vereringesse aeglasemalt ja järgmise päeva pohmell on veidi kergem.

5. Pohmakas tekib ainult peale kõva joomingut

Purjutamine ehk binge drinking, mis tähendab suurte koguste joomist eesmärgiga purju jääda, garanteerib järgmiseks päevaks pohmelli. Samas ei ole vaja selleks et pohmell saada, ennast alati purju juua, mõnel inimesel piisab selleks isegi ühest joogist. Pohmelli tekkimine sõltub muuhulgas sinu kehamassist ja soost. Ka näiteks tekib pohmell kergemini inimestel, kes kannatavad migreeni all või võtavad ravimeid, mis mõjutavad maksa ensüüme.

6. Õlu ja vein on paremad kui kanged alkoholid

Mõned inimesed vannuvad, et õllest ja veinist ei teki nii hullu pohmelli, kui kangetest jookidest. Tegelikult jääd sa purju ja saad pohmelli ükskõik millisest alkohoolsest joogist, sest kõik sisaldavad etanooli. Pole ka oluline, mis järjekorras sa neid jood.

Lisaks tasub meeles pidada, et:

 • punane vein sisaldab tanniine, mis mõnel inimesel tekitavad peavalu;
 • erinevate jookide segamini joomine ärritab magu ja võib pohmelli hullemaks teha;
 • rohkesti lisaaineid sisaldavad, enamasti tumedat värvi joogid, nagu punane vein, brändi ja portvein, tekitavad suurema pohmeluse;
 • kange alkoholiga õhtut alustades kaovad piirid sageli kiiremini ning lõpetad sellega, et jood rohkem kui plaanisid.

7. Trenn aitab

Kuigi trenn võib aidata järgmise hommiku süümepiinade vastu, ei ole senised uuringud näidanud, et see aitaks alkoholi füüsilisi järelmõjusid leevendada. Saad ainult joodud kalorid ära põletada. Ka valitseb peale joomist sinu organismis vedeliku- ja toitainetepuudus.

Sportides kaotad veelgi vedelikku ja vajalikke aineid, nii et lõpptulemus võib olla veel halvem enesetunne, raskematel juhtudel isegi terviseohtlik seisund. Vedelikupuuduses organismi termoregulatsioon on häiritud, nii et kuuma ilmaga sportides võid kergelt üle kuumeneda.

Pohmelli ajal on nii reaktsiooniaeg, käe- ja silma koordinatsioon kui tasakaal häiritud ning see mõjutab sinu tulemusi spordialadel, mis nõuavad kiiret ja täpset tegutsemist.

8. Valuvaigisti enne magamaminekut

Alkoholiga koosvõttes võib atsetaminofeen (tuntud ka külmetusravimina Tylenol) rikkuda maksa. Muud valuvaigistid, näiteks aspiriin, paratsetamool ja ibuprofeen, võivad koos alkoholiga ärritada magu ning põhjustada verejookse.

Samuti pole õhtul valuvaigisti võtmisest kasu – see pakub valust leevendust vaid mõneks tunniks ja magades sa niikuinii seda valu ei tunne. Võta vajadusel valuvaigistit hommikul.

9. Naistel ja meestel tekib pohmell ühtmoodi

Tegelikult tekib naistel pohmell kergemini. Isegi kui naine on meestega täpselt samas kaalus, jääb ta väiksemast alkoholikogusest purju. Mehe keha sisaldab suuremas koguses vett, mis aitab alkoholi lahjendada ja selle mõjusid vähendada. Meeste organism toodab ka rohkem alkoholi lagundada aitavat ensüümi.

10. Pohmakas pole suur probleem

Pohmell näitab, et keha on liigse alkoholiga mürgitatud. Suurem joomine mõjutab kesknärvisüsteemi ning ajukeemiat, seetõttu tekib peavalu, uimasus ja iiveldus. Sinu soolestik on ärritatud ja põletikuline. Jah, tõenäoliselt sa paraned ruttu ning võib-olla sind ei morjenda kannatamine pärast head pidu. Kuid alkoholiga üle pingutamine on alati riskantne. Liiga palju juues võib tekkida alkoholimürgistus, võid kaotada teadvuse, tekkida võivad hingamisraskused. Sa võid isegi surra. Ükski pidu ei ole seda väärt.

Lisaks läheb sul pohmelli põdemise tõttu kaduma suur hulk väärtuslikku aega, mida võiksid paremini kasutada. Võib-olla ei jõua sa õigeks ajaks tööle või ei jõua sinna üldse, võib-olla jäävad sul veetmata väärtuslikud tunnid koos pere ja lähedastega. Tasub kaaluda, kas see kõik on seda väärt.

Allikas: alkoinfo.ee