Ripsmetes elavad mikroskoopilised vagellestad MorgueFile
Kontori kuiv õhk ning pidev silmi pingutav töö arvuti ja muude ekraanidega annab silmadele suure koormuse. Silmade kuivuse ja sellest tulenevate kahjustuste ennetamiseks tasub kontoritöötajatel oma silmade eest kindlasti hoolt kanda. Kuidas seda teha?

Arvutiga töötades või nutiseadet kasutades jälgime pingsalt meie ees olevat ekraani ega pane tähelegi, et seetõttu pilgutame silmi palju vähem – lausa kuni viis korda harvemini tavapärasest pilgutamise sagedusest. Liiga harva pilgutamine on aga üks peamisi silmade kuivuse tekkimise põhjuseid. Kui lisada arvutiga töötamisele veel ka kontori kuiv ja konditsioneeritud õhk, mis omakorda soodustab pisaravedeliku aurustumist silma pinnalt, ongi sageli tagajärjeks kuivad, ärritunud ja punetavad silmad.

Arvutiga töötades või nutiseadet kasutades jälgime pingsalt ekraani ning pilgutame silmi tavapärasest kuni viis korda harvemini.
Kuidas silmade kuivus tekib?

Silma sarvkesta katab pisarakile, mis on määrdeaineks sarvkesta ja silmalaugude vahel. Neid määrdepisaraid, mis erinevad nutmisel tekkivatest ärrituspisaratest, toodavad pidevalt silmalaud ja silmaümbruse näärmed. Määrdepisarad aitavad hoida silma sarvkesta niiskena ja puhtana ning takistavad bakterite liigset kasvu. Pisarakile koosneb veest, limast ja rasvast. Kui ühte neist on liiga vähe, sageli vett, ei suuda pisarad silma korralikult niisutada ja tekibki kuivustunne.

Kuiva silma tundemärgid:

 • Silmad punetavad
 • Silmad on ärritunud või väsinud
 • Silmades on kipitus- või põletustunne
 • Silmad sügelevad
 • Tundub, et nagu oleks midagi silmas
 • Silmad tunduvad kuivad
 • Silmad on valguskartlikud
 • Nägemine on ähmane
 • Silmad võivad olla ka hoopis vesised

Silmade kuivust tuleb sagedamini ette kontaktläätsede kandjatel ja naistel, seda tulenevalt hormonaalsetest muutustest. Pisarate teke väheneb ka vananedes, samuti mõningate ravimite toimel ning see võib kaasneda mõne haigusega. Rohkem võib silmade kuivusega olla probleeme neilgi, kelle toidus ei ole piisavalt A-vitamiini, mida leidub maksas, porgandites ja brokolis või piisavalt oomega-3-rasvhappeid, mida leidub enim kalas, pähklites ja taimeõlides.
Mis aitab kuivust leevendada?

Silmade kuivus küll kohe nägemist ei halvenda, ent vajab kindlasti tähelepanu. Kuiva silma sündroomiga inimestel esineb sagedamini silmapõletikke, sest pisarad ei katse enam silma põletikutekitajate – viiruste ja bakterite – eest.

Kuivus võib kahjustada silma pinda, põhjustades sarvkesta pinna kulumist ja haavandeid ning viies lõppkokkuvõttes siiski nägemise kahjustusteni.

Silmade kuivust saab mitmel moel leevendada, kuid oluline on püüda seda juba eos vältida. Kõige lihtsam viis selleks on anda silmadele piisavalt puhkust ja pilgutada silmi sageli ning teha arvutiga töötades võimalusel iga tunni aja järel viieminutilisi pause.

Silmade kahjustumise ennetamiseks on abi apteegi käsimüügis olevatest silmatilkadest ja -salvidest, mille seast aitab õige valiku teha apteeker. Töötades iga päev arvutiga päevavalguslampide all ning kuiva ja konditsioneeritud õhu käes, tasub nn kunstpisaraid ehk silmatilkasid kasutada pidevalt.

Nii hoiad arvutiga töötades oma silmi:

 • Säti arvutiga töötamise koht paika nii, et silmad on kohakuti monitori ülaservaga ning ekraanile vaadates on pilk veidi allapoole.
 • Veendu, et tool, millel arvuti taga istud, toetab piisavalt selga ja sul on võimalik selle kõrgust reguleerida nii, et jalad saavad tasapinnas põrandale toetuda.
 • Nutiseamete ja muude ekraanide korral väldi nende sellist paigutust ja valgust, mis tekitab häirivat peegeldust.
 • Jälgi teadlikult, et pilgutad silmi nende niisutamiseks piisavalt tihti, nii väldid silmade liigset kuivamist.
 • Iga arvuti taga veedetud 20 minuti järel vaata paarkümmend sekundit kaugusesse.
 • Iga arvuti taga veedetud kahe tunni järel tee pikem, vähemalt 15-minutiline paus ja liigu ringi.
 • Kui sulle on kirjutatud prillid või läätsed, siis kanna neid kindlasti ekraani vaadates.

Allikas: Südameapteek