Foto: Anni Õnneleid
Moskva maksaarst ja meditsiinidoktor Aleksei Bueverov rääkis väljaandele Argumentõ ja Faktõ, et seoses ravimite võtmisega ja samal ajal alkoholi tarvitamisega on levinud hulk müüte.

„Ma riskin murda mõnegi tabu, aga ravimite ja alkoholi koosmõju ohtikkusega liialdatakse sageli.“
Näiteks on peaaegu kõik inimesed kindlad, et antibiootikumide kuuri ajal ei tohi üldse alkoholi tarvitada, sest alkohol justkui neutraliseerib ravimite mõju.
Bueverov ei kinnita seda. „Tegelikult võib nii juhtuda ainult siis, kui inimene võtab napsi ja jääb magama ning jätab vahele ettenähtud annuse antibiootikumide võtmise, sest neid ravimeid tuleb võtta rangelt plaani järgi,“ ütleb Moskva arst.
Arsti sõnul on koos alkoholiga kõige ohtlikum võtta hoopis apteekides vabalt saada olevat paratsetamooli, mis on n-ö igapäevane valuvaigisti ja palavikualandaja. Seda analgeetikumide ja antipüreetikumide hulka kuuluvat toimeainet on paljudes ravimites.
Miks just paratsetamooli ei või koos alkoholiga tarvitada? Arst ütleb, et paratsetamooli ja alkoholi lagundamisega organismis tegeleb üks ja sama ferment. Kui neid koos võtta, võib organismi koguneda suur kogus metaboliite, mis kahjustavad maksa. Paratsetamoolis on näiteks metaboliit N-atsetüül-P-bensokvinoon. Alkoholi ja ravimi pideval koostarvitamisel võivad hävida maksarakud ja tekkida maksapuudulikkus ning maks ei suuda tagada enam organismi ainevahetust. Sama võib juhtuda ka paratsetamooli pideva ületarbimise tagajärjel.
Bueverov lisab, et kohe kindlasti ei tohi alkoholi tarvitada psühhotroopsete ravimite võtmise ajal. Mõlemad avaldavad mõju ajule, alkohol aga võimendab ravimite toimet ja võivad tekkida isegi hingamisraskused. Arst on ise näinud patsiente, kes rahustite ja alkoholi koosmõju tõttu on kaotanud kontrolli oma teadvuse üle ja hakanud ronima näiteks üle tara, mida ei ole olemas.