Wikipedia
Meie laiuskraadil kimbutab naisi sageli elegantse nimega tüütu nahaprobleem kuperoosa, mis on tuntud ka teleangiektaasia nime all. Nimetus on pärit ladina keelest ja tähendab vaskroosi. Kuperoosat põhjustavad näo vereringehäired ja selle tulemusena laienevad kapillaarid, mis kumavad punase või sinaka „ämblikuvõrguna“ läbi naha, iseäranis põskedel ja ninakülgedel

Probleemi põhjuseks on tihti pärilikkus, kuid suurt rolli mängivad ka näonaha eripära ja ilmastikutingimused. Kuperoosa kimbutab eelkõige just naisi. Meeste näonahk on harilikult tugevam ja peab ka ilmastikule paremini vastu, kuigi päris kaitstud pole selle haiguse eest mehedki.
Kuperoosa tekkele on aldis õhuke, kuiv ja õrn nahk. Suur temperatuuri kõikumine, pakane, saunakuumus, tuul ja UV-kiirgus – kõik see väsitab ja kurnab habrast näonahka. Soodustajateks võivad olla veel alkohol, suitsetamine ning teravalt maitsestatud toidud, aga ka pelk vananemine, mille mõjul nahk muutub kuivemaks ja kaotab oma elastsuse. Kuperoosat võivad soodustada ka liiga tugev ja sobimatu nahahooldus ning hooldustooted, väga külma või kuuma vee kasutamine ja näonaha kaitseta jätmine. Kuidas end kuperoosa eest kaitsta?

Kaitse, kaitse ja veel kord kaitse

Alati on parim ja tõhusaim meetod probleemi juba eos ennetada. Võitlus punetava „ämblikuvõrguga“ näol peab olema tõepoolest visa ja igapäevane! Õhetavad põsed on armsad, kuid silmanähtavalt laienenud kapillaarid ei rõõmusta kedagi. Kui näonahk on kuiv ja õrn ning kipub pärast klaasi veini või eksootilise vürtsika toidu manustamist kergesti punetama ja tulitama, on inimesel soodumus kuperoosa tekkeks. Seega tuleb nägu korralikult kaitsta ning seda võimalikult õrnalt hooldada. Kasulik oleks jälgida välistemperatuuri kõikumist.
Päikese eest pakuvad kaitset UV-kaitsega päevakreemid, eriti terava päikese puhul tasuks kindlasti appi võtta võimalikult suure kaitsefaktoriga päikesekreem. Talvel käreda pakasega aga võiks kasutada veevaba rasvast aluskreemi. Isegi saunas leili nautides oleks kasulik katta nägu rammusa, nahka tugevalt niisutava maskiga või keskmisest rasvasema näokreemiga, et põletav kuumus näonahale kahju ei teeks ja seda ei traumeeriks. Igapäevast näohooldust tehes tasuks aga vältida alkoholisisaldusega, nahka kuivatavaid toonikuid ja kasutada pigem kreemjat lõhna- ja värvainevaba puhastuspiima.
Kui mesi on üldiselt ilutööstuses väga soositud, siis kuperoosa puhul ei tule kasuks ka mett ja AHA-happeid sisaldav kosmeetika. Kuperoosa ohvritel on soovitatav regulaarselt teha rahustavaid näomaske.
Kreem või mask tuleks näole kanda võimalikult õrnalt, nahka venitamata ja hõõrumata. Koorimist, eriti mehaanilist, ei soovitata kuperoosa puhul aga üldse.
Tõhusat kaitset pakuvad õrnale nahale puudrid ja jumestuskreemid. Seega ei tasu häbeneda minna puuderdatud põskedega ka randa või suusarajale.

Mis aitab kuperoosa vastu?

Kreemi või muud ilutoodet, mis kuperoosa vastu aitaks, ei ole. Ilma meditsiinilise sekkumiseta ei ole sellest iluveast kahjuks võimalik päriselt vabaneda. Ilusalongid pakuvad Ultrapulse’i laserravi, mida peetakse kiireks ja turvaliseks kuperoosast vabanemise võimaluseks, soovitatav on ka fotonoorenduse protseduur. Ometi pole kuperoosa haigus, vaid pigem naha omapära. Kindlasti tuleks nägu hoolega kaitsta ka siis, kui kapillaarikesed juba läbi naha kumavad, ning mitte soodustada probleemi arenemist. Alati tulevad kasuks tervislikud eluviisid ning alkoholist ja suitsetamisest loobumine, kuna ka viimased kahjustavad meie kapillaare. Lisaks on mitmed kosmeetikafirmad välja töötanud tooteid, mis pärsivad kuperoosa teket ja levimist. Saadaval on ka peitekreemid, mis sisaldavad rohelist pigmenti, ning on seetõttu eriti tõhusad punetuse neutraliseerijad.

Elukiri