Magav beebi Foto: Daisy Lappard, Ajakirjade Kirjastus/Naised
Kui laps ei maga piisavalt, võib tal tekkida probleeme käitumise, tähelepanu, õppimise ja mäluga. Unepuudus suurendab sageli hüperaktiivsust ja impulsiivsust. Paraku on tänapäeval häiritud iga neljanda täiskasvanu ja iga teise lapse uni.

Üha rohkem uuringuid näitab, et unepuudus ei mõjuta mitte ainult aju, vaid tekitab muutusi ka ainevahetuses, mis võivad kaasa aidata ülekaalulisuse, insuliiniresistentsuse, diabeedi ja südame-veresoonkonnahaiguste tekkele.

Magab nagu beebi?

Vastsündinu ei tee vahet ööl ja päeval, sest esimesed kolm kuud pole ta organismis une ja ärkveloleku rütmi reguleerivat unehormooni melatoniini. Väljend “magab hästi nagu beebi” võib vahel tunduda üsna kohatu. Esimestel elukuudel keerleb tita unegraafik peamiselt tema kõhu ümber ja ta kaasab igasse ärkamisse ka vanema, sest vajab hoolitsust. Beebil tekivad teatud uneassotsiatsioonid, mis aitavad tal magama jääda, näiteks rinna imemine ema soojas kaisus. Kui imik öösel korraks ärkab ja ema rinda pole käepärast, ei tea ta enam, kuidas magama jääda.