Foto: Anne Metsis
Püsivate traditsioonide kõrval üllatab Haapsalu Joogafestival alati millegi uue ja põnevaga. Eeloleval nädalavahetusel haarab üritus taas suvituslinna oma rahumeelsesse rütmi ning pakub rikkalikku joogaprogrammi. Seekord ka häälele.

28. juulil toimuvas inspiratsiooni töötoas õpetab laulja Hedvig Hansoni hääle kasutamist ja selle varjundite otsimist läbi häälejooga ja qigong’i elementide vaba liikumise. Päev varem paitab tema tundeline muusika kuulajate hingekeeli kontserdil, mida saadab kitarrist Kalle Pilli. Lauljanna jagab teistega, kuidas leidis üles enese hingehääle ja mida teeb selle hoidmiseks. „Hääl on meie kõige esimene väljendusvahend. Lapsena oleme avatud ja soosivas kasvukeskonnas julgeme end väjendada. Elu jooksul võivad aga tekkida sulgemised. Meid ei võeta sellisena, nagu oleme. Hakkame end peitma. Lõpuks võime olla nii peitunud, et enam ise ei tea, kes oleme ja mida tahame.“

Häälerännakuni jõudis Hedvig intuitiivselt, õppides, kuulatades, tunnetades. Päris oma hääl kujunes temalgi alles pärast seda, kui ta ütles lahti kõigest maneerlikust – „Taandasin ülearuse, vabanesin edevusest, jõudsin lihtsa, loomuliku lauluni, milles on dünaamikat ja varjundeid.“

Hedvig püüab inimesi avada julgemalt oma häält usaldama. Hääl on hingepeegel ja kui takistused, hirmud, eelarvamused lahti lasta, on vabanemisetunne on tervendav.
Joogafestivalil esineb ka enesearengu koolituste teerajaja

Peep Vain, kes püüab leida vastust küsimusele, kas on olemas elu peale noorust ja kui jah, siis mis tingimustel. Nagu oma uues raamatus „Keset elu“, lahkab ta elu keskpaiga kriiside olemust. Ta usub, et kui enese arenguga põhjalikult tegeleda, võib rahuolu elu teises vaatuses olla suurem kui kunagi varem. Vain, kes vahepeal on teinud oma tööellu viieaastase pausi, on ka süvendatult õppinud muusika ning rõõmuga valmis oma teadmisi jagama.