Vaarikad Shutterstock
Selleks, et vaarikasaak oleks korralik, tuleb taimede kevadisele hooldusele rõhku panna.
  • Esimene töö, mida vaarikapeenras kevadel teha saab, on vanade, vilja kandunud ja haigete varte eemaldamine. Seda on võimalik teha kohe, kui lumi on piisavalt sulanud, et enam ei sega. Varred tuleks eemaldada võimalikult maapinna lähedalt, et ei jääks pikki tüükaid. Vilja kandnud vaarikavarre tunneb kevadel kergesti ära, kuna tema koor on tavaliselt lahti. Kuivanud varsi võib lõigata, kuid lihtsam on neid käsitsi murda. Samas haigeid oksi, mis veel kuivanud ei ole, saab pigem lõigata oksakääridega.
  • Peenrast tuleks kindlasti eemaldada vaarika pahksääse kahjustusega varred. Kahjustuse tunneb ära, selle järgi, et varrel on paksenenud koht, kus kahjur talvitub. Lisaks eemaldatakse varred, mis on murdunud, viltu või reast välja kasvanud. Liiga tihedalt asetsevate varte korral lõigatakse ära peenemad või lühemad.
  • Varretippude kärpimine. Tippe võiks kärpida harunemise soodustamiseks vastavalt varte pikkusele. Lühematel vartel lõigatakse ära väiksem latv, pikematel natukene rohkem, kuid üldiselt kehtib reegel, et kärbitav osa võiks jääda vahemikku 5-20cm. Liigne latvade lõikamine võib vähendada saagikust!
  • Kevadel on hea vaarikapeenart väetada komposti või kõdusõnnikuga, lisaks tasub anda ka mineraalväetist vastavalt juhendile. Vaarikas vajab üldiselt ka toestamist, et varred ei murduks ja saagi raskuse all maha ei painduks. Toestamise võib alati jätta ka suve algusesse, kuid kindlasti tuleks see ära teha enne saagi valmimist.
  • Vaarikapeenar on vajalik hoida umbrohupuhas. Selleks on hea kasutada multši, mis vähendab oluliselt rohimise vaeva. Kasutada võib kilemultši, sel juhul kasvavad vaarikad põõsastena kile aukudest. Levinud on saepuru kasutamine vaarikapeenra multšimiseks, kuid sobivad ka turvas, põhk, puulehed ja kõdusõnnik.