Foto: Pixabay.com
Sügisene väetamine jääb sageli tegemata, ometi oleks seda tervete ja tugevate taimede nimel tarvis.

Puittaimede edukaks talvitumiseks on esmatähtis, et suvel kasvanud võrsed õigel ajal puituksid, sest puitumata taimeosad külmuvad talvel ära. Rohttaimed koguvad varuaineid sibulatesse, risoomidesse, mugulatesse jm säilitusorganitesse.

Parim viis puitumise ja varuainete kogumise soodustamiseks on anda taimedele suve lõpul lämmastikuvaba sügisväetist, mis peale kaaliumi ja fosfori sisaldab ka mikroelemente.

Eriti oluline on puitumise soodustamiseks anda sügisväetist külmahelladele puittaimedele ja kevadel istutatud välismaist päritolu okaspuudele. Tehke seda augustis varakult, septembris on juba hilja väetada.

Kuid ka külmakindlad puittaimed on sügisväetise üle tänulikud, sest siis on nad kevadel toitainetega paremini varustatud. Neid võib väetada septembri teise nädalani, hiljem antud väetisel on puitumist soodustav efekt väga väike.

Kui aediiriseid pole pärast õitsemist veel väetatud, püüdke see nüüd võimalikult kiiresti ära teha, siis õitsevad nad järgmisel aastal rikkalikult.

Ka murutaimede talvitumisele mõjub augusti lõpus – septembri algul antud kaaliumi- ja fosforirikas väetis hästi.

Roosipeenrasse külvatud sügisväetis soodustab võrsete puitumist ja ka sügisest õitsemist, sest kaalium ja fosfor ning mikroelemendid on õiepungade arenguks väga vajalikud.