Aed-8 Foto: Ilmar Saabas
Kevadise viljapuude väetamise kõrval tuleb jälgida, et tulevast saaki ei vähendaks hoopis aplad kahjurid, kes asuvad ilmade soojenedes taas tegutsema.

Viljandimaal Seedri puukoolis kasvatatakse ja müüakse kevadest sügiseni paarkümmend tuhat viljapuud koduaedadesse. Viimasel ajal on väga populaarsed ka perepuud. Selleks, et viljapuud püsiksid aias terved ja annaksid saaki, tuleb neid kaitsta ärganud kahjurite eest.

"Koduaednikud tihtipeale kardavad oma koduaias taimekaitset teha, aga tänavu oli pehme talv ja kahjureid on seetõttu palju tulemas, nii et kindlasti peab ka taimekaitset tegema,” õpetab Seedri puukooli kogenud aednik Eimar Zimmer.

Ta toob esile, et lisaks pehmele talvele oli ka eelmise aasta suvi kahjurite paljunemiseks küllalt soodne, nii et võib oodata igasugu pahalasi.

Näiteks võivad õunapuid kahjustada õunakoid, õunavaablased, õunamähkurid, lisaks lehekirbud-täid. Puid võivad kahjustada kärntõved ja mädanikud, marjapõõsaid lehetäid, samuti lehelaiksus, rooste ja jahukaste.

Taimekaitseks on Elmar Zimmeri sõnul vaja teha kaks pritsimist. Enne õunapuude õitsemist tehakse taimekaitse kahe preparaadiga: üks on taimehaiguste vastu, teine putukatõrje vahend.

Kolme-nelja nädala pärast, kui puud on õitsenud, tehakse õitsemisjärgne taimekaitse.

Aiapoodides on hea valik taimekaitsevahendeid, mida kogenud müüjad oskavad ostjaile soovitada.

Loe lähemalt ka väetamisest ja pookimisest Elmar Zimmeri juhendamisel selle nädala Maalehest.