Paprikataimi tuleks ümber istutada kaks korda. Foto: Shutterstock
Nii paprikat kui ka vürtspaprikat ehk tšillit kasvatatakse ühtmoodi. Hea oleks arvestada paari põhitõega, mis aitab saada tugevaid ja saagikaid taimi.

Paprikat kasvatatakse meil tavaliselt kasvuhoones, kuid on sorte, mis edenevad hästi ka soojal aknalaual või kena suve korral isegi õues köögiviljapeenras. Infot selle kohta leiab konkreetse sordi seemnepakilt.

Paprikataimed kasvavad 25–180 cm kõrguseks ning kannavad kevadel ja suvel kobarates tähekujulisi valgeid õisi, millest valmivad viljad. Vürtspaprikad erinevad kujult, värvilt (punane, kollane, roheline, oranž ja lilla) ning vürtsikuse astmelt. Kui soovite paprikaid ja tšillipipraid ise kasvatada, siis praegu on õige aeg seemned külvata.

Külv veebruaris ja märtsis


Täitke külvialus ääreni külvimullaga ning suruge seda kergelt alla, et pinnas oleks ühtlane. Seejärel puistake seemned ettevaatlikult oma kohale, katke need 3 mm paksuse komposti või vermikuliidiga ja asetage alus sooja. Paprika vajab idanemiseks vähemalt 21 plusskraadi.

Kui kasvatate mõnda üksikut taime, kasutage külvialuse asemel väiksemaid potte või turbatablette. Kui seemikud tärkavad (idanemine võtab tavaliselt 10–21 päeva) ja lehed ilmuvad, istutage need eraldi ümber vähemalt 7,5 cm laiustesse pottidesse. Üritage sealjuures juuri mitte kahjustada ja hoidke taimi lehtedest, mitte varrest. Paprikataimed on väga õrnad ja pirtsakad ümberistutamise suhtes! Seejärel pange taimed sooja valgustatud kasvukohta.

Kui seemikutel on viis paari lehti või nad on umbes 15 cm kõrgused, peaks need istutama oma lõplikku kasvukohta. Kasvuhoonesordid istutage üksikult 20–35 cm laiuste vahedega või pange kaks taime istutuskotti (üks ühte ja teine teise äärde).

Mõned sordid saavad hästi hakkama ka soojal aknalaual, kus neid kasvatatakse pottides. Kui soovite paprikaid õues kasvatada, siis alustage nende karastamisega mai lõpus või juuni alguses, viies neid kahe nädala jooksul päeval õue terrassile või jahedamale aknalauale ja tuues ööseks tuppa tagasi. See aitab taimedel temperatuurimuutusega kohaneda.

Kasvuhoone parimad tingimused


Öine minimaalne temperatuur ei tohiks paprikataimedel langeda alla 12–15 kraadi ja maksimaalne päevatemperatuur ületada 30 kraadi. Kasvuhoonet saab kevadel soojendada, kui avada päikeselisel päeval uksed ja aknad. Kuumal päeval saab kasvuhoonet jahutada, kui südapäeval põrandaid kasta.

Peamisel kasvuperioodil hoidke muld ühtlaselt niiskena, kuid ärge kastke üle. Kasvuhoonetaimed vajavad regulaarset leige veega pritsimist, et nende ümber tekiks niiske keskkond. See on eriti oluline õitsemise ajal, sest kiirendab viljade arenemist ja ennetab kahjurite teket.

Esimeste õite ilmumisel hakake taimi kord nädalas väetama. Parim on selleks orgaaniline vedelväetis või spetsiaalselt paprikatele mõeldud veeslahustuv väetis. Öökülmaohu korral katke õuetaimed alati mitmekordse kattelooriga. Kui paprikataim liiga pikaks kasvab, võib seda veidi kärpida. Pikematel taimedel on vaja peavarrele toestust. Selleks sobib tugev kepp. Katke toki ots õnnetuste vältimiseks nt vana korgiga.

Laske viljadel rahulikult valmida ja korjake ära, kui need on tugevad ja täielikult värvunud. Neid peaks regulaarselt korjama, kui nad on küpsed, et teha ruumi uutele ja ärgitada taime rohkem vilja kandma. Paprikaid saab kasutada värskelt, kuivatatult ja külmutatult.