Foto: Kai Simson
Aias tegutsemine treenib nii keha kui vaimu ning aitab neidki, kel on psüühikahäired (vaimuhaigused), näiteks Alzheimeri tõve põdejaid.

Regulaarselt treenides ning kehakaalu jälgides saab vältida või vähemalt edasi lükata mitmeid terviserikkeid: vähk, südamehaigused, diabeet, infarkt ning isegi depressiooni, dementsust ja Alzheimeri tõbe.

Üks parimaid viise selleks on tegelda aiandusega. Aiatöö pakub lohutust ning väljaelamise võimalust ka neile, kes juba on haiged, kirjutab Bunny Guinness The Telegraphi aiandusküljel.

Autori sõnul rääkis talle sõber, kelle ema põeb Alzheimeri tõbe, kui palju rõõmu ja rahulolu pakub tema emale aias tegutsemine. Ka siis kui mälu hakkab hääbuma, jäävad meelde eluhetked, mis on õnnetunnet tekitanud.

Emal on meeles taimed ning isegi nende ladinakeelsed nimed, ehkki ta ei pruugi aru saada, kellega parasjagu räägib. Aed on tema jaoks koht, kus ta end turvaliselt tunneb.

Aiatöö pakub tegevust nii kehale kui vaimule. Samuti on see koht, kus tõbise kaaslane saab temaga koos tegutseda ning aidata tal aega viita just sobivas tempos.

Aed tuleb muuta haigele võimalikult mugavaks. Näiteks pole soovitatav teha tupikteid, mis tekitavad segadust, vaid rada peaks olema lai, tasane ning mitte helkima (oht silmadele). Aias kasvavad taimed ei tohi olla mürgised, kuna haiged võivad neid sööma hakata.

Kasvatada tasuks taimi, mis rahustavad, näiteks lavendel. Või taimi, mis ergutavad mälu, näiteks meliss.

Loe pikemalt edasi siit.