Avokaado ---
Sageli, kui olete söönud mõnd eksootilist vilja, tekib vastupandamatu kiusatus seemned hiljem potti kasvama pista, et näha, mis edasi saab. Mõne vilja seemned idanevad kiiresti, teisel kulub selleks aega, kolmandal ei ole ka kuude möödudes näha mingeid elumärke.

Avokaado seemned idanevad suhteliselt hästi. Edasi vajab väike taim juba palju valgust ning jõudsa kasvu puhul peagi ka palju ruumi. Liiga ilusaks toalilleks teda pidada siiski ei saa ja saaki ka loota ei tasu.

Pirnloorberi kodumaa on arvatavasti Mehhiko, täpselt seda ei teata. Kuid teda kasvatati Rio Grandest kuni Peruuni juba aastatuhandeid enne eurooplaste Ameerikasse saabumist. Tänapäeval kasvatatakse paljudes troopilistes ja lähistroopilistes maades. Suurimad avokaadotootjad on Mehhiko, Indoneesia, USA, Colombia ja Brasiilia.

Ameerika pirnloorber (rahvapäraselt avokaado) kasvab kuni 10 m kõrguseks ning on kahara võraga igihaljas puu. Vahelduvalt asetsevad nahkjad lehed meenutavad loorberilehti, igaüks neist püsib oksa küljes 2–3 aastat. Kollakasrohelised väikesed õied on koondunud tipmistesse õisikutesse. Umbes 5% õitest on steriilised, ülejäänutel valmivad tolmukad ja emakad eri aegadel. Puu on putuktolmleja, kuid osaliselt ka isetolmleja.

Vilja nimi on avokaado. Teatakse ka võipirni (õlirikas viljaliha) ja alligaatori pirni (krobeline viljakest) nime all. Avokaado on pirnikujuline roheline või punakaspruun kuni must mari, mille sees on üks suur ümar seeme. Toiduks tarvitatakse viljaliha, mis kestaaluses kihis on roheka, seemne ümber kreemika tooniga. Vilja paks kest ja luuseeme süüa ei kõlba.

Viljaliha on pehme, mahlane, õlirikas ja toitev. Sisaldab rohkesti valku, kaaliumi, magneesiumi, A- ja E-vitamiini ning B-rühma vitamiine. Tervislike taimerasvade poolest rikkast avokaadost saab valmistada hõrku pähklimaitselist püreed, mida indiaanlased kutsuvad vaese mehe võiks. Ameerika pirnloorberi vilju, seemneid ja lehti kasutatakse kosmeetikatööstuses.

Kui siiski otsustate pirnloorberit toataimena kasvatada, ärge unustage, et lehed, viljakest ja seemned on koduloomadele mürgised.