Teet Suur, Naistevälja küla, Veskimäe talu, Tapa vald, Lääne-Virumaa, installatsioonid, okastraat, Foto: Sven Arbet
Üle ilma tuntud Rakvere jõulukuuskede autori Teet Suure kodu Naiste­välja külas tõendab, et lihtsad, kuid ebatava­lised lahen­dused teevad ka täiesti tavalisest õuest kunstiteose.

Tõstad kesk päikeselist õue silmad, seirad taevaveerelt su poole libisevaid pilvelambaid ... ja kukud üllatusest istuli. Tegelikult sõuavad üle laotuse ju okastraadist pilved.

Sellist sürreaalset, suisa salvador-dalílikku imet võib näha Tamsalu ligidal Naistevälja külas, kuulsa kuusekunstniku Teet Suure kodus. Teate ju küll neid Rakveret viis aastat vapustanud jõuluinstallatsioone, materjaliks puidujäätmed, vanad aknad, valguskaablid, elektrimootorid...

Rakvere linnakunstnikuna tõestas Suur, et jõulutunnet saab luua ka muuga, mitte pelgalt päkapikkude ja päriskuuskedega. Oma koduõuel näitab ta, et aiakujunduski ei pea panustma üksnes peenardele, põõsastele, päkapikkudele.

“Okastraat on mu elus alati olnud. Mäletan maapoisina lõppematuid okastraataedu. Okastraadi kui huvitava materjaliga hakkasin toimetama kümnendi eest.”

Kui Teet pani Rakvere galeriisse esimest korda välja inimsuuruse okastraadist punutud padja, oli imestamist hulgi. Nüüd kõiguvad ruumilised traatmoodustised ta koduaia taevas traatide küljes, kasvatades ühtaegu küsimusi ja olles maalilised, metalsed ja pitsilised. Isepäitsi tuuleiilides uitavad torud läksid taevasse rippuma kevadel, kui Teedu õues oli Voronja galeriiga tehtud ühisnäitus sarjast “Lätted”, mis kuulus ka EV100 kunstiprogrammi.

Teet on teinud ka okastraadist muru ja Eesti lipu ning riputanud seinale. ­Painutanud valmis Auguste Rodini “Mõtleja” koopia ja viinud punklaulupeole. Ta okastraadist mängukaru on oksjonil omaniku leidnud. “Vastandlik materjal: terav, raske, jonnakas, aga lõpptulemusena mõjub hoopis kergelt,” kiidab Teet traadi eripalgelisust. See, kuis terav traat muutub pitsiliseks pilvekeseks, on vaatamist väärt.

Keset õue särab heinapress, millesarnast teist pole. Press kirjaga Massey Ferguson pressis Teedu peres aastaid palehigis heina, kuni koos loomapidamise lõpuga ripakile jäi. Selle asemel et press vanarauaks viia või aia taha roostetama jätta, värvis kunstnik selle hõbedaseks.

Teet Suure koduaiast saate pikemalt lugeda värskest Maakodust.
Maakodu esikaas oktoober 2018
Foto: Tiit Koha