Kurdlehise roosi marjad on aialindudele maiuspalaks. Foto: Sven Arbet

Hilissügisene või varatalvine aed ei pruugi olla trööstitult raagus ja tumedalt sombune. Härmatis toob talvealgusesse müstikat ja salapära – muudab sünged vormid maaliliseks ja pakub imeilusaid ootamatuid detaile. Igaüks neist on ainulaadne ning kordumatu – silmad puhkavad ja käsi lausa haarab fotoaparaadi järele!

Härmas aia teevad eriliseks kaunid üksik­osad, mis koos moodustavad pisut ebaloomulikult hallides ja valgetes toonides terviku. Ometi on iga kivi, kõrs ja marjadega oks omaette imetlemist väärt.

Püsililledest kannavad härmatiseloori kõige suursugusema ehtena välja kõrrelised. Need taimed on tagasihoidlikud ja samas graatsilised ning kohe kindlasti ei röövi nad tähelepanu teistelt taimedelt suvises lilleaias ega talvises härmatises. Pigem sobivad nad aiakujundust liigendama, tasakaalustama ning pehmendama üleminekuid värvide või pinnavormide vahel. Ka aeda, mis on juba rajatud, saab kõrrelistega täiendada. Valida tuleb vaid liigid ja sordid, mis püsivad kenasti puhmikus ja ei muutu invasiivseks. Siis ei ole ka hirmu, et nad neile eraldatud kasvukoha ümber valimatult laiutama hakkaks.