Kiviktaimla, Lilli talu, Anne-Ly Kütt, aed, Võhandu jõgi Foto: Sven Arbet
Kaheksateist aastat tagasi said Anne-Ly Kütt ja Hiljard Noring endale Hiljardi lapse­põlvekodu Võhandu jõe kaunis ürgorus. Nad otsustasid luua võssakasvanud paigast erilise ja kordumatu aia – ja see õnnestus.

Alustati nii-öelda platsi puhtaks löömisest, mis nõudis juba omajagu kätetööd ja aega. Alles siis, kui võsapuhastusega oldi ühel pool, avanes krundi tõeline potentsiaal ja sai selgeks, et paari lihtsa lillepeenraga pole siin suurt midagi peale hakata. Esialgu suvekoduks planeeritud elamisest sai päris kodu ja tasapisi hakkas elu paika loksuma.

Ometi püsis aiateema kogu aeg õhus. Pärast pisikesi katsetusi otsustas Anne-Ly, et oma tarkusest siin pretensioonikal maastikul ei piisa. Nimelt on nende maja väikese mäe otsas, kust järsk kallak viib alla Võhandu jõe orgu, ja teisel pool krunti on peaaegu sama järsk kallak. Kuna perenaine tahtis siiski kõike ise teha, tuli minna Räpina Aianduskooli õppima, et oma koduaed võimalikult ilusaks kujundada ja osata see ise ka valmis meisterdada.

Koolitööna valmis koduaia projekt, mida hakati otsast kohe teoks tegema. Pererahva lemmikuks sai kiviktaimla – nüüdseks on seda istutusala palju laiemaks kohendatud, kui algne joonis ette nägi. Kivine ja liivane pinnas lihtsalt sobib nende taimede jaoks paremini. Pealegi on sealne maastik justkui selleks loodud.

Sellest, kuidas imeline aed rajati ja mis seal kõik nüüdseks on loe lähemalt Maakodu hetkel müügilolevast erinumbrist või digiajakirjast.