Foto: Raivo Tasso
Vastused küsimusele kas, millal ja kui palju tohib puid lõigata, on vastukäivad. Ühed väidavad, et ainult kevadel, teised jälle, et ainult sügisel, kolmandad kogenud aednikud ütlevad, et seda võib teha millal iganes ja midagi ei juhtu.

Tõsi on, et siis kui lehti hakatakse riisuma, on parim aeg viljapuude ja marjapõõsaste lõikamiseks juba möödas. Nagu kiuste paistavad just nüüd mahalangenud lehtede vahelt välja ristikasvanud oksad ja taevastesse kõrgustesse venivad vesivõsud.

Mõistlik ja täiesti ohutu peaks olema jällegi kasutada keskteed ning vajadusel teha väiksemad lõiked juba sügisel ja suuremad jätta kevadesse. Seega vesivõsud ja lõiked läbimõõduga kuni 5 cm võib juba sügisel ette võtta.

Suuremad saagimised ning puu korralik noorenduslõikus peaks jääma kevadesse, kuna talvekülm võib lõikehaavad hõlpsasti lõhenema panna ning siis on igasugune parenemine juba tõsiselt raskendatud. Samal põhjusel oleks soovitav sügiseste lõikustöödega lõpule jõuda enne novembri algust.

Kuna viljapuude kujunduslõikus nõuab üsna head silma ja pidevat okste asetuse üle juurdlemist, ongi mugavam mingi osa sellest sasipuntrast juba sügisel lahti harutada, et kevadel puud veel korra niiöelda värske pilguga üle vaadata.

Ka marjapõõsaid võib nüüd veel harvendada.