Lehetäid roosil Foto: Kai Simson
Lehetäid tulevad aeda koos noorte kasvudega just kevadel, suve hakul.

Lehetäisid on maailmas kirjeldatud 20 000 liiki, kuid tõenäoliselt on neid veelgi rohkem. Neid võib näha nii aias, põllul, metsas kui ka koduaknal lillepotis, nii taime maapealsel kui ka maa-alusel osal.

Roosidel,ploomipuudel, murelitel ja viirpuudel ja isegi sarapuudel võib olla neid nii massiliselt, et taimed saavad rikutud. Kusjuures kõiki neid taimi ründavad erinevat liiki lehetäid. Lehetäidega tuleks hakata võitlema kohe, kui neid natukenegi näha on, vastasel juhul süüakse taime noored kasvud lihtsalt ära.

Esimene ohu märk on taime pisut rullunud ja kergelt kortsus lehed, kui sinna lisanduvad veel imepisikesed kleepuvad, läikivad tilgad taimelehtedel, on olukord juba tõsisem. Lehetäid asuvad alati lehe all või noorte kasvude tipus ning tavaliselt on nad kogunenud kolooniatena.

Kui taimelt suur hulk lehetäisid leida, tuleks nad viivitamatult hävitada. Seda saab teha mehhaaniliselt - korjates kolooniad kokku ja litsudes laiaks või pritsides taimele nende jaoks surmavat vahendit. Kui tegemist on söödavate taimede ja viljapuudega, peaks mürgitamisse suhtuma erilise ettevaatusega ning pigem kasutama looduslikumaid vahendeid. Suureks abiks on suhteliselt kange rohelise seebi lahus, mida võib teha umbes vahekorras 3:10. Lehetäisid surmab ka küüslaugu- või kõrvenõgesetõmmis. Küüslaugulahus valmistatakse lisades 100g purustatud küüslauku paarile liitrile 70-kraadisele veele. Kasutatakse jahutatult. Nõgesetõmmist tehakse mitmel erineval moel ja soovitused selleks on laialdaselt saadaval.

Pritsimislahusesse võib alati lisada väikese koguse vedelat rohelist seepi, mis muudab lahuse kleepuvaks.

Taimi tuleks pritsida pilves ilmaga, varasel hommikutunnil või hilja õhtul, kuna vastpritsitud taimed ei talu väga hästi päikest ning võivad saada põletusi. Pritsides tuleb olla kindel, et täid vahendiga siiski pihta saavad, seega tuleks veenduda, et ka taimelehtede alumised pooled saaksid märjaks.

Kui invasioon on tõsine ja looduslikud vahendid ei paista töötavat, tuleb oma taimede päästmiseks võtta appi aianduskeskustes müüdavad putukamürgid. Siiski võiks see olla viimane abinõu ning neid kasutades peab järgima täpselt nii kasutusjuhendit kui ka ohutusnõudeid.