Raamatu kaanepilt Kirjastus Hea Lugu
Tänavuseks sirelite õitseajaks jõudis müügile fotoalbum Eesti sirelid: klassika ja kaasaeg. Selle autor on moskvalane, taimefüsioloog ja sireliarmastaja Igor Semjonov. Igal aastal sirelite õitseaegu näeb teda fotokaameraga mitmete Euroopa riikide sirelikollektsioonides. Alates 2015. aastast on Igor tutvunud Eesti kahe sireliaretaja Adolf Vaigla ning Aavo Mägi tööga ja teinud arvukalt fotosid nende loodud sortidest. Valikut tema fotodest näemegi uues raamatus.

Fotodele lisandub aretajate tööd ning sorte tutvustav tekst eesti, inglise ja vene keeles. Selles on kokkuvõte Räpina Aianduskooli õpetaja Adolf Vaigla (1911-2001) sireliaretusest ja lugu Tallinna Botaanikaaia endise töötaja, Raplamaal elava Aavo Mägi jätkuvast aretustööst. Igor Semjonov on oma raamatus avaldanud kõigi 23 Vaigla sirelisordi kirjeldused. Mitmetest neist teadsid maailma sirelihuvilised seni vaid nime, millest kaks on pühendatud meie lauljatele: ’Elsa Maasik’ ja ’Silvi Vrait’. Haaravalt kirjeldatakse raamatus hüatsintsireli sortide loomist kahe koolivenna ühistööna, keda lahutas „raudne eesriie“ ja tuhanded kilomeetrid. Üks koostöös rahvusvahelisse sirelisortide registrisse kantud sortidest ongi koolivenna nimega ’Arvid Vilms’.

Autorit lummab Aavo Mägi paljude aretiste kummaliselt kaasaegne õiekuju, mille tõttu aretaja ise neid „kräsupeadeks“ kutsub ja ühele sellisele ka nime ’Igor’ andis. Aavo Mägi senisest tööst annab
Hea Lugu kirjastuses ilmunud raamat samuti ammendava ülevaate. Albumi fotodelt näeme sirelisortide värvide muutumist õitsemise kestel.

Nüüd saate raamatu ilusa ilmaga kaasa võtta, kui lähete koos sõpradega õitsvate sirelipõõsaste juurde nende sordierisusi uurima. Olgem nagu veinisõbrad, kes pokaale keerutades degusteeritavate jookide nautimisel nende värvuse, lõhna ja maitse
üle arutlevad. Peale siinsete sirelite vaimustab Igorit Semjonovit Eesti kultuur, mida aimub tema raamatustki.

Eesti sirelisortidest saad lugeda ja pilte vaadata klikkides SIIA!