Jõulutäht ´Red Tapestry´ Foto: Sven Arbet
Klassikalise jõulutaimena tuntud jõulutähtede valik on rikkalik. Lisaks tuntud punastele ja valgetele on sordivalikus mitmeid erinevaid värve ja vorme.

Jõulutähtede (Euphorbia pulcherrima) õied on väiksed ja märkamatud, kaunid on hoopis värvunud kattelehed. Tegu on hooajalillega, mida on poodidest saada just jõulude eel.

Järjest suureneb erinevat tooni jõulutähtede sortiment. Tavalisele punasele ja valgele on lisandunud mitmeid murtud toone ja mitmevärviliste lehtedega sorte. Lisaks saab valida mini, midi ja maksi suuruses lillede vahel.

Erinevate suurusega taimed jaotuvad veel omakorda ühe- ja mitmevarrelisteks. Samuti on erinevate suuruse, varrearvu ja erinevate värvusega lillede hulgast valida kortsutatud kattelehtede, ehk rosettidega sorte.

Lilled, taimed, jõuluilu, jõuluehted, Hortes, jõulutäht, mini, kräsu, Euphorbia pulcherrima
Foto: Sven Arbet

Jõulutäht ei taha külma ja tuuletõmmet, sellistes ebasobivates tingimustes laseb ta varsti lehed maha.

Lill armastab valget kohta ja püsivat stabiilset niiskusrežiimi. Soojus ja regulaarne väetamine on taime pikalt kaunina püsimise pant.

Liigset kuivust tuleks vältida, samuti tuleks vältida pealt kastmist, see soodustab juurte mädanemist. Toasoe kastmisvesi tuleb kallata alustaldrikule ja kontrollida, et istutusanuma põhjas olev auk oleks piisavalt suur.

Heade kasvutingimuste korral võib jõulutähte kasvatada ka mitu aastat.

Seda paljundatakse pistokstega. Pistoksi hoitakse peale lõikamist kuumas vees, et takistada taimes sisalduva piimmahla välja voolamist lõikekohast. Piimmahl pärsib juurdumist ja võib põhjustada ärritussümptomeid.

Lilled, taimed, jõuluilu, jõuluehted, Hortes
Foto: Sven Arbet

• Vali poest lill, mille lehed on kõvad. Pehmed lehed ja liig märg või kuiv muld võivad anda märku sellest, et taime on hoitud liialt külmas või tuuletõmbuses.

• Et Jõulutähte uuesti värvuma saada tasub tema päeva kunstlikult lühendada. Selleks katke taim juba alates septembrist-oktoobrist 6-8 nädala jooksul varasest õhtupoolikul musta kilega ja eemaldage see hommikul. Taimele tuleks valget aega jätta umbes 10 tundi.