Shutterstock
Täiesti hooldusvaba elusorganismi pole olemas. Ent toalillede turul leidub taimi, mis on sellele väga lähedal.

Sellisteks võiks tinglikult pidada niinimetatud õhutaimi, mille sekka kuuluvad meie mõistes eri tillandsiad. Meie kaubanduses on saada peamiselt kaht õhutaime: Tillandsia brachycaulos multiflora ja Tillandsia usneoides ehk habetillandsia. Kui pöörata pilk välismaa internetikaubamajade poole, on võimalik endale sobiv taim valida mitmekümne sordi hulgast.

Keskmine õhutaim meenutab pisut tugeva taime äralõigatud pealseid, habetillandsia aga rippuvat samblikusasi. Kõik sellised taimed on epifüütsed: kasvavad looduses ilma mullata ning toituvad õhuniiskusest ja õhus lenduvatest toitainetest. Nad kasvavad enamasti varjulistes kohtades ja kinnituvad suurematele puudele. Lõuna-Ameerikas Argentina ja Tšiili looduses kohtab hulganisti just habetillandsiaid, kellele meeldib kasvada peamiselt virgiinia tammedel ja sooküpressidel.

Õhutaimed hakkasid meil rohkem levima alles paar aastat tagasi ja moodsas kodukujunduses kasutatakse neid üha enam. Nende mitmekülgsete taimede väljapanekule seab piirid vaid kujutlusvõime. Õhutaimi saab paigutada väikestesse rippuvatesse klaasanumatesse, metallspiraalidesse, puitraamidesse ja -karpidesse, kividele, puukooretükkidele, terraariumidesse.

Sellest, kuidas neid taimi kasvatada ja milliseid endale soetada, saab lugeda vastilmunud detsembrikuu Maakodust või DIGIAJAKIRJAST.