Harilik lumimari Foto: Vallo Kruuser

Viimasel ajal on palju räägitud lumimarja tervistavast ja haigusi ravivast toimest - ettevaatust taim on mürgine!

Veebileht Hingepeegel.ee soovitab lumimarja puhul kasutada ka lehti ja koort, kuna Põhja-Ameerika põlisrahvad panid pudruks tehtud lehti haavade ja haavandite peale, koore keedisega aga raviti tuberkuloosi ja suguhaigusi.

Kaasaegne rahvameditsiin keskendub välispidisele ravimisele, kus värskeid marju kasutatakse krobelise naha, nahalõhede, verejooksude ja vistrike raviks.

Maagid soovitavad istutada lumimarja põõsa maja juurde, ustest mitte kaugel, seda kaitse eesmärgil. Lumimarja oksakese võib paigutada kontoris töölauale, et kaitsta end kadetsejate ja keelepeksjate eest. Arvatakse, et kui õnnestub ülemusele kinkida marjadega oksakese, siis võib oodata karjääritõusu.

Pikemalt saab soovitustest lugeda SIIT.

Eestis soovitab mürgistusteabekeskus suhtuda ilusasse põõsasse ja eriti tema marjadesse ettevaatusega - taim on üsnagi mürgine.

"Kui tahate siiski katseid teha, siis arvestage, et enne marjade söömist peaksite olema veendunud, et teil on võimaliku mürgitustoime neutraliseerimiseks varutud piisavalt söetablette. Neid tuleks neelama hakata hiljemalt pärast 10-15 lumemarja söömist," soovitab terviseamet.

Pannakse südamele, et ükskõik millise häda puhul võiks pigem pöörduda arsti poole, kui omapäi mürgiseid taimi ravieesmärgil tarvitama hakata.

Nõu ja abi saab mürgistusinfoliinilt 16 662.