Marju Reitsak
Inimeste head suhted on õnneliku elu alus. Tähelepanelik aednik teab, et ka taimed võivad olla omavahel sõbrad või vaenlased. Selle teadmise saame köögiviljaaeda rajades enda kasuks pöörata.

Kaaslasega koos kasvatamise põhimõtted said taimekasvatajatele selgeks juba sajandeid tagasi, kui põllumajanduses veel tõrjevahendeid ei tuntud ja jälgiti, mis taimed vabas looduses üksteise kõrval kasvamist naudivad.

Tänapäevaks on teadlased tõestanud, et on ka kiuslikke taimi, mis teistest kiiremini kasvades neid varjutavad ning varastavad rohkem vett, päikest ja toitaineid, kui nad tegelikult vajavad.

Kooseksisteerimine põhineb vastastikusel abil

Taimed ei kasva koos, kui nad teineteisele midagi ei paku. Üks võib näiteks pakkuda toitaineid ja teine peletada haigusi. Hea kaaslane meelitab ligi kasulikke putukaid ja peletab kahjureid. Tavaliselt kaitseb tugevam taim nõrgemat tuule ja külma eest ning võib isegi suuremaid loomi tõrjuda.

On ka sobimatuid kaaslasi, keda ei tohiks mingil juhul kõrvuti panna. Taimed, kes konkureerivad samadele toitainetele, võivad üksteist väsitada. Samuti võivad nende kaudu levida haigused ja kahjurid.

Kas kurk ja tomat kasvavad koos? Millega panna kokku porgandit ja hernest? Neile küsimustele leiad vastuse Maakodu värskest numbrist või DIGIAJAKIRJAST.