Rästik Foto: Rauno Volmar
Soe kevad on ka roomajad liikvele ajanud. Eestimaa Loomakaitse Liidule anti teada tänavusest esimesest absoluutselt mittevajalikust nastiku tapmisest, mis edastati ka politseile kriminaalmenetluse algatamiseks.

Vältimaks madude sattumist koduhoovidesse, on äärmiselt oluline luua neile seal võimalikult ebamugavad tingimused. Muru niitmine ja kivi- ja oksahunnikutest puhtana hoidmine on esimesed asjad, mida maaomanik saab madude eemal hoidmiseks teha. Kasutada võib ka vibratsioonil töötavaid mutipeletajaid.

Linnaruumi või koduhoovi sattunud rästik võib ohustada inimest ja satub seetõttu ka ise abitusse olukorda. Loomakaitse Liidu spetsialistid peavad oluliseks, et roomajaid ei tapetaks, vaid otsitakse nendest vabanemiseks alternatiivseid lahendusi.

„Liidul ei ole võimekust abistada roomajaid üle Eesti, kuid abi saavad loota Lõuna-Eesti, Pärnu-, Lääne- ja Harjumaa inimesed“, ütles loomakaitse liidu roomajate töögrupi juht Kadri Võrel. “Lisaks otsesele roomajate abistamisele nõustab liit ka maaomanikke, kelle aladel maod elavad. Me peame oma kogemusele tuginedes nõustamist roomaja ümberasustamisest isegi olulisemaks,“ kinnitab ta.

Eestis elutsevad maod on looduskaitse all ning nende hukkamine on keelatud. Looduskaitseseaduse § 77 lg 6 kohaselt arvestatakse III kategooria kaitsealuse liigi isendi ebaseadusliku hävitamise, elujõuetuseni vigastamise või ebaseadusliku püsielupaigast eemaldamise korral keskkonnakahju 32–640 eurot isendi või 1,30–6,40 eurot isendi massi iga grammi kohta.

Mao leidmisel võib pöörduda nõu saamiseks ja roomaja ohutusse kohta toimetamiseks e-posti aadressil info@loomakaitse.eu või telefonidel 56659888 või 5019636.

Maolt hammustuse saamisel tuleb piirata kannataja liikumist. Kasuks tuleb lamamine ja hammustuskohale külma kompressi panek. Juua tuleb palju vett. Alkoholi tarbimine on igati vastunäidustatud ja žguti panek keelatud. Rästikud on Eesti ainsad mürkmaod ja inimesele nende mürk enamasti eluohtlik pole. Siiski oleks soovitav võimalusel pöörduda ka arsti poole.