<em>Cymbalaria muralis e</em> harilik müürilill. Jaan Mettik
Must ja värskelt haritud mullapind on ilus, kuid selle umbrohuvabana hoidmine on suur töö. Kui pinnast muru, peenarde või sillutisega katta ei saa või ei taha, tulevad appi pinnakattetaimed.

Paljude aiapidajate jaoks pole muru lihtsalt maapinda kattev taimevaip, vaid kinnisidee ja ülim eesmärk, mille saavutamiseks tehakse kõikvõimalikke pingutusi. Eriti nukrad on säärased ponnistused aga juhul, kui paik, kus soovitakse muru kasvatada, on probleemne – liiga pime ja märg või liiga kuiv ja kuum. Ükskõik, kuidas aednik ka pingutaks või millised murutaimi valiks, lõõskavas päikeses ning kuivas kohas kasvav taimik kipub ilma kangelasliku kastmiseta kolletuma ning pimeduses kasvav muru jääb ikkagi hõredaks.

Selle asemel, et püüda panna vett ülesmäge voolama, pigem leppige olukorraga ning kasutage probleemse koha katmiseks pinnakattetaimi. Kuna nende valik on väga lai, leiab sobiva liigi praktiliselt igale kasvukohale.

Rääkides umbrohtudest kipuvad aiapidajad sellesse lahtrisse paigutama kõiki Eesti looduses metsikult kasvavaid taimi. Ometi on mõned neist aeda toodult pinnakattetaimena imekaunid.

Kuna pinnakattetaimede mitmekesisus on pea lõputu, palusime elukutselistel aednikel-aiakujundajatel valida oma lemmikud. Kategooriaid valisime kolm – ikka need kõige raskemad: 3 taime sammalduma kippuvale varjulisele niiskevõitu kasvukohale, 3 taime kuivale varjulisele kasvukohale ning 3 taime kuivale päikeselisele kasvukohale.