Etteidandatud seemnekartul Foto: Sven Arbet
Kui tahate enne jaanipäeva oma aia värske kartuliga maiustada, siis unustage ära vanarahvatarkus, et kartulid pannakse maha maikuus toomingate õitsemise ajal.

Kartuli võib juba aprilli keskel mulda panna, kui järgida teatud nippe. Esiteks tuleb valida varajane sort, näiteks 'Arielle', 'Solist', 'Flavia', 'Velox' või 'Arcona'. Teiseks tuleb seemnekartul eelidandada. Selleks tuleb kartulid juba 3-4 nädalat enne maha panekut valgesse ja sooja kohta eelidanema tuua. Mida soojem on ruum, seda kiiremini idud välja tulevad. Valgus on aga oluline selleks, et idude külge kasvaksid pisikesed rohelised lehekesed, mitte pikad valged idud.

Teine võimalus on kartulid mullaga täidetud plastpottides toas ette kasvatada ja kui neile on juba pealsed ilmunud, siis maha istutada.

Vaod võiks päev enne kartulipanekut sisse ajada, et muld saaks päikese käes soojeneda. Kui kartul on kenasti mulda pandud ja vaod kinni aetud, tuleks need katta kattelooriga. Kel rohkem loori käes, võib selle panna kahekordselt. Kartulite muldamise ja umbrohutõrje ajaks peab küll loori eemaldama ja hiljem tagasi panema, kuid varajase saagi nimel tulebki tavapärasest rohkem vaeva näha. Kui ilmad on juba püsivalt soojad, saab loori ära võtta.

Kolmas võimalus on kartulid kasvuhoonesse istutada, kui seal on mõne taime jaoks ruumi. Selle variandi hädaks on aga see, et kasvuhoones kipub päikselistel päevadel liiga palavaks minema ja kartulipealsed kasvavad liiga kõrgeks ning kukuvad ümber. Suure kuumaga jäävad aga mugulad väikseks. Nii et kasvuhoone variant sobib pigem jahedamate ja pilvisemate ilmade korral, aga ilma ette ju ei tea.

Kui kõik saab korralikult tehtud ja ka ilmataat näitab oma soosivat palet, peaks aprilli keskel mulda pandud kartulid andma saaki juuni keskel.